Порошенко підписав закон про судоустрій і статус суддів

Президент Петро Порошенко підписав нову редакцію «Про судоустрій і статус суддів», який дозволить реалізувати положення прийнятих парламентом змін до Конституції держави щодо правосуддя в разі його підписання главою держави.

Як повідомляє в середу прес-служба глави Української держави, завданням підписаного закону є «імплементація оновлених конституційних принципів здійснення правосуддя для забезпечення незалежності та деполітизації судової влади, посилення її відповідальності перед суспільством, впровадження нових принципів формування суддівського корпусу, посилення ролі громадськості з контролю за чеснотою й етичністю представників суддівського корпусу та оптимізація системи судоустрою».

2 червня 2016 року Рада прийняла загалом закон про внесення зміни до Конституції щодо правосуддя. За закон проголосували 335 народних депутатів за необхідних 300 голосів для остаточного затвердження конституційних змін. Того ж дня Рада також прийняла нову редакцію закону про судоустрій і статус суддів, який має імплементувати конституційні зміни.

У законі «Про судоустрій і статус суддів» прописано порядок добору та призначення на посаду судді. Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) проводить кваліфікаційний іспит, перевірку кандидатів у межах законодавства з протидії корупції, а також конкурс на заміщення вакантних посад судді. ВККС подає претендентів Вищій раді правосуддя, яка приймає рішення про внесення кандидатур президенту України для призначення. Відповідно до закону, суддею апеляційного суду може бути особа, яка підтвердила професійну здатність за результатами кваліфікаційного оцінювання, зі стажем суддівської роботи 5 років, досвідом наукової роботи у сфері права не менше 7 років, яка має досвід професійної діяльності адвоката або вела захист у кримінальному обвинуваченні не менше 7 років.

Тепер переводити суддів з одного суду в інший буде не президент, а Вища рада правосуддя, але призначати їх буде глава держави за поданням Вищої ради правосуддя.

Закон передбачає, що повноваження суддів, призначених терміном на 5 років до набуття чинності цього закону, припиняються із завершенням терміну, на який вони були призначені. Після завершення їх повноважень вони можуть бути призначені на посаду судді за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому цим законом.

Систему судоустрою складають місцеві, апеляційні суди і Верховний суд, який є найвищим судом у системі судоустрою. Для розгляду окремих категорій справ у системі діють вищі спеціалізовані суди – в Україні з’явиться Вищий спеціалізований суд із питань інтелектуальної власності та Вищий спеціалізований антикорупційний суд.

У законі передбачено, що суд створюється й ліквідується законом. Законопроект про створення або ліквідацію суду вносить до Верховної Ради президент України після консультацій із Вищою радою правосуддя.

Крім цього, у ньому визначено види і склад місцевих судів, а також їхні повноваження. Згідно з документом, місцевими загальними судами є окружні суди, місцевими господарськими – окружні господарські суди, місцевими адміністративними – відповідні окружні суди.

Відповідно до закону, апеляційні суди, які створюються в апеляційних округах, розглядають цивільні та кримінальні справи. Апеляційні господарські та адміністративні суди розглядають справи відповідних категорій. У складі апеляційного суду можуть утворюватися судові палати з розгляду окремих категорій справ.

Він також передбачає, що в системі судоустрою діють вищі спеціалізовані суди, як суди першої інстанції з розгляду окремих категорій справ. Такими судами є Вищий суд із питань інтелектуальної власності та Вищий антикорупційний суд.

У складі Вищого спеціалізованого суду можуть утворюватися судові палати. У попередньою редакцією закону вищі спецсуди діяли в системі загальної юрисдикції, як суди касаційної інстанції з розгляду цивільних і кримінальних, господарських, адміністративних справ.

Верховний суд, відповідно до закону, буде здійснювати правосуддя, як суд касаційної інстанції, а у випадках, визначених процесуальним законом, – як суд першої або апеляційної інстанції.

До Верховного суду входить не більш ніж 200 суддів, а в його складі діють Велика палата Верховного суду, касаційні адміністративний, господарський, кримінальний, цивільний суди. У кожному касаційному суді створюються судові палати з розгляду окремих категорій справ з урахуванням спеціалізації судів.

Велика палата є постійним колегіальним органом Верховного суду, до складу якого входить 21 суддя.

Закон передбачає створення громадської ради доброчесності в складі 20 членів, яка буде сприяти Вищій кваліфікаційній комісії суддів у встановленні відповідності судді або кандидата на цю посаду критеріям професійної етики й доброчесності для цілей кваліфікаційного оцінювання.

Як і раніше, органами суддівського самоврядування будуть збори суддів, Рада суддів і з’їзд суддів.

Законом підвищуються посадові оклади суддів. Тепер базовий оклад судді місцевого суду складе 30 мінімальних заробітних плат, судді апеляційного, вищого спеціалізованого суду – 50 мінімальних зарплат, Верховного Суду – 75 мінімальних зарплат. Крім того, до базового розміру окладу судді додатково будуть застосовуватися регіональні коефіцієнти. У законі також передбачено різного роду доплати.

Закон набуває чинності одночасно з законом про внесення змін до Конституції щодо правосуддя.

Протягом шести місяців після набуття нею чинності формується Верховний Суд, а протягом 12 місяців Вищі спецсуди – з питань інтелектуальної власності та антикорупційний.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні новини
18:03
На Сицилії відбувається виверження вулкану Етна (ВІДЕО)
14:46
Ілон Маск відправить двох туристів у подорож навколо Місяця
13:33
Керівництво "Дельта банку" підозрюють у розкраданні 1,7 млрд грн
08:00
Польща шукатиме в Смоленській трагедії сліди «російської агресії»
22:49
У Києві обвалилася частина Шулявського мосту.
17:11
Інвесткомпанія Баффета збільшила пакет акцій Apple вдвічі
15:42
Євросоюз запровадив безвізовий режим із Грузією
14:31
В Румунії тривають масштабні антиурядові протести
12:33
Суд заарештував резиденцію президента в Криму
12:18
Відновлено виплати вкладникам Артем-банку
11:17
Суд визнав законність арешту газу компаній Онищенка
08:00
Стало відомо, коли Samsung представить Galaxy S8
07:16
Оголошено переможців кінопремії «Оскар»
18:52
У Білорусі - масові протести проти «податку на тунеядство»
11:32
Дональд Трамп відмовився брати участь у традиційній вечері з журналістами
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ