Bloomberg: методики підрахунку ВВП не встигають за часом

Показник валового внутрішнього продукту (ВВП) пройшов шлях від мало відомого індикатора за часів Великої депресії до інструменту, без якого не можуть обійтися уряди і ЦБ в усьому світі.

Однак проблема полягає в тому, що незалежно від методики розрахунку дані про ВВП дедалі частіше не встигають за змінами в економіці, зазначає агентство Bloomberg.

Довгострокові інвестори здійснюють вкладення, орієнтуючись на цей показник; трейдери купують і продають акції, облігації, валюти й сировину, щойно бачать свіжі дані на моніторах. При цьому в епоху цифрової економіки, коли за $10 можна купити як один компакт-диск, так і місяць безлімітної передплати на музику в інтернеті, оцінити обсяги випуску в економіці стає дедалі складніше.

До того ж, будучи агрегованим індикатором, який не враховує ефекти розподілу, показник ВВП маскує зростання нерівності, що підняло на гребінь хвилі політиків, що виступають проти істеблішменту, на кшталт Дональда Трампа й підігріло суспільне невдоволення, яке обернулося рішенням Великобританії про вихід із Європейського Союзу. Тому поки уряди розвинених і країн, що розвиваються, намагаються повернути економічне зростання до темпів минулих десятиліть, економісти з не меншим запалом шукають відповідний показник для його оцінки.

Побоювання щодо адекватності даних про ВВП пов’язані і з випадками суттєвого перегляду первинних показників, який робить цю статистику малопридатною для моментальних інвестиційних рішень.

Перші оцінки, які задають тон на ринках, «практично завжди виявляються неправильними», наголошується в огляді UBS Group AG. З огляду на те, що коливання цін активів потім обернено позначаються на економіці, «центральні банки повинні бути дуже-дуже обережні, надаючи велике значення» цим даним», вважають аналітики банку.

У червневій доповіді ОЕСР говорилося про труднощі розрахунку ВВП в умовах цифрової економіки. Так, автори доповіді зазначають, що хоча за показником ринкової вартості Airbnb Inc. близька до Hilton Worldwide Holdings Inc., вплив операцій оренди, укладених за допомогою цього сервісу, на ВВП складно оцінити кількісно.

У доповіді згадуються також інші всесвітньо відомі продукти, як-от Wikipedia або безплатна операційна система Linux, які важко врахувати в традиційних моделях підрахунку ВВП.

Тим часом, незважаючи на всі вади чинних методик, вартої довіри альтернативи традиційним показниками ВВП поки немає.

«ВВП легко критикувати, але набагато складніше замінити», – заявив головний економіст S&P Global Пол Шерд.

Більше того, якщо порівняти ВВП з «індикаторами щастя», виявиться, що кореляція досить висока, зазначає професор економіки університету Мічігану Джастін Вулферс. «У нас є кошмарний індикатор, що не враховує тонни речей – це в теорії. Але на практиці виявляється, що країни з високим рівнем ВВП показують непогану динаміку в більшості галузей, що, як кажуть люди, мають значення насправді, – сказав він. – Це одне з понять, нежиттєздатних у теорії, які, однак, працюють на практиці».

За матерiалами: Интерфакс-Украина
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні новини
18:03
На Сицилії відбувається виверження вулкану Етна (ВІДЕО)
14:46
Ілон Маск відправить двох туристів у подорож навколо Місяця
13:33
Керівництво "Дельта банку" підозрюють у розкраданні 1,7 млрд грн
08:00
Польща шукатиме в Смоленській трагедії сліди «російської агресії»
22:49
У Києві обвалилася частина Шулявського мосту.
17:11
Інвесткомпанія Баффета збільшила пакет акцій Apple вдвічі
15:42
Євросоюз запровадив безвізовий режим із Грузією
14:31
В Румунії тривають масштабні антиурядові протести
12:33
Суд заарештував резиденцію президента в Криму
12:18
Відновлено виплати вкладникам Артем-банку
11:17
Суд визнав законність арешту газу компаній Онищенка
08:00
Стало відомо, коли Samsung представить Galaxy S8
07:16
Оголошено переможців кінопремії «Оскар»
18:52
У Білорусі - масові протести проти «податку на тунеядство»
11:32
Дональд Трамп відмовився брати участь у традиційній вечері з журналістами
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ