НБУ і НКЦПФР пропонують відмовитися від послуг Розрахункового центру

Національний банк України (НБУ) і Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) пропонують реформувати інфраструктуру розрахунків і забезпечення угод із цінними паперами, поступово відмовившись від використання послуг Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках (РЦ).

«На першому етапі функції цієї установи пропонується частково передати НДУ (Національному депозитарію України. – Ред.), зокрема, за попереднім депонуванням коштів і цінних паперів для проведення торгів на організованому ринку», – повідомляє НБУ в четвер за підсумками проведеної напередодні зустрічі з учасниками ринку.

Крім того, біржам буде надано можливість забезпечувати виконання укладених угод, зазначено в релізі Нацбанку.

«Надалі, в міру розвитку ринку капіталів в Україні, його учасники зможуть самостійно визначити модель, яка застосовуватиметься для забезпечення зобов'язань за угодами з цінними паперами, і, зокрема, потребу у створенні вітчизняного або залученні іноземного центрального контрагента», – йдеться в документі.

Згідно з ним, заступник голови НБУ Олег Чурій нагадав, що на сьогодні виконання укладених біржових угод гарантується шляхом 100% попереднього депонування цінних паперів і грошей з обох сторін. «Цей підхід є простим і надійним, але малоефективним. Він не відповідає світовій практиці і не в змозі гарантувати виконання угод, укладених на умовах Т+N», – вважає представник центробанку.

Він додав, що поставка проти платежу цінних паперів в Україні відбувається шляхом депонування коштів на рахунках у комерційному банку, що також не відповідає світовим практикам розрахунків через платіжну систему центрального банку: «...маємо додаткову ланку в процесі розрахунків за операціями з цінними паперами, використання якої призводить до зайвих часових і транзакційних витрат і є архаїзмом».

«Це наше спільне з Національним банком бачення, яке ми пропонуємо учасникам ринку для розгляду. Надалі ми продовжимо його обговорення в робочих групах, в яких сформуємо узгоджену з ринком позицію», – наводять у повідомленні слова члена НКЦПФР Дмитра Тарабакіна.

За його словами, цю позицію буде представлено для публічного обговорення в жовтні, вона ляже в основу Концепції розвитку депозитарної та розрахунково-клірингової інфраструктури фінансового сектору, яку як радник НКЦПФР розроблятиме міжнародна консалтингова компанія, залучена Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Ще одним важливим напрямком для розвитку вітчизняної інфраструктури на зустрічі назвали відкриття рахунків для провідних міжнародних центральних депозитаріїв у депозитаріях НБУ та НДУ, що має значно спростити доступ іноземним інвесторам до українського ринку капіталів, повідомляють у релізі.

Згідно з ним, учасники засідання також обговорили перспективи передання державних цінних паперів загальною номінальною вартістю понад 500 млрд грн, облік яких зараз веде НБУ, на депозитарне обслуговування в НДУ в якості Центрального депозитарію. «Існування двох депозитаріїв – депозитарію НБУ і Національного депозитарію – недоцільне за поточного розміру фондового ринку в Україні і створює труднощі для депозитарних установ, яким доводиться поєднувати різні системи депозитарного обліку», – зазначив начальник управління депозитарної діяльності НБУ Андрій Супрун.

За його словами, передати держЦП в НДУ можна протягом року після виконання двох умов: отримання гарантії безперешкодного проведення монетарних операцій Нацбанком, зокрема операцій з рефінансування банків, і забезпечення надійності зберігання та проведення розрахунків за операціями з державними цінними паперами.

Як відомо, 14 жовтня 2013 року набрав чинності закон про депозитарну систему, який передбачає розподіл розрахунково-клірингової функції та депозитарного обліку, які раніше суміщав комерційний депозитарій ВДЦП і його конкурент – підконтрольний державі НДУ. Закон передбачав створення єдиного Центрального депозитарію (ЦД) на базі НДУ, хоча той і поступався ВДЦП за обсягами обслуговуваних активів.

Щодо РЦ закон встановлював, що на першому етапі основним акціонером цієї структури, створюваної у вигляді ПАТ зі статутним капіталом як мінімум 100 млн грн, буде Національний банк, частка якого має перевищувати 75%, однак згодом, через п'ять років, вона може знизитися до 25% +1 акція. Іншими акціонерами можуть бути професійні учасники фондового ринку та міжнародні депозитарно-клірингові установи.

Національний банк вирішив створити РЦ на базі ВДЦП. Частка НБУ в РЦ становить 77,7897%, а в НДУ – 25% акцій. Крім того, великими акціонерами Нацдепозитарію є держава – 25%, пенсійний фонд НБУ – 10,979%, державні Ощадбанк і Укрексімбанк – відповідно 25% «мінус» 1 акція і 9,98%.

За матерiалами: Интерфакс-Украина
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні новини
18:03
На Сицилії відбувається виверження вулкану Етна (ВІДЕО)
14:46
Ілон Маск відправить двох туристів у подорож навколо Місяця
13:33
Керівництво "Дельта банку" підозрюють у розкраданні 1,7 млрд грн
08:00
Польща шукатиме в Смоленській трагедії сліди «російської агресії»
22:49
У Києві обвалилася частина Шулявського мосту.
17:11
Інвесткомпанія Баффета збільшила пакет акцій Apple вдвічі
15:42
Євросоюз запровадив безвізовий режим із Грузією
14:31
В Румунії тривають масштабні антиурядові протести
12:33
Суд заарештував резиденцію президента в Криму
12:18
Відновлено виплати вкладникам Артем-банку
11:17
Суд визнав законність арешту газу компаній Онищенка
08:00
Стало відомо, коли Samsung представить Galaxy S8
07:16
Оголошено переможців кінопремії «Оскар»
18:52
У Білорусі - масові протести проти «податку на тунеядство»
11:32
Дональд Трамп відмовився брати участь у традиційній вечері з журналістами
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ