Обама виступив з прощальною промовою в Чикаго (ВІДЕО)

Барак Обама продовжив традицію американських президентів і виступив з прощальною промовою. Місцем для виступу він обрав Чикаго, де почалася його політична кар'єра. Більшу частину майже годинного виступу Обама присвятив не перерахуванню своїх досягнень, а перерахуванню загроз для процвітання Сполучених Штатів і демократії в них, заочній полеміці з обраним президентом Дональдом Трампом.

Подолання депресії

«Якби я сказав вам вісім років тому, що Америка впорається з великою депресією, перезавантажить нашу автоіндустрію, почне найдовший період створення робочих місць в історії... Якби я сказав, що ми відкриємо нову главу з кубинським народом, покінчимо з іранською програмою з ядерної зброї без єдиного пострілу і знищимо натхненника атак 11 вересня... Якби я сказав, що ми доб'ємося рівності в шлюбі і забезпечимо право на медичну страховку ще для 20 млн людей – ви могли б сказати, що ми літаємо в хмарах», ─ перерахував Обама свої основні досягнення.

Коли Обама приніс присягу в січні 2009 року, рівень безробіття в США був найвищим з 1983 року (9,9%), проте всі наступні роки він знижувався і до кінця його перебування на посаді склав 4,7%. Всього з початку 2010 року було створено 15,8 млн робочих місць.

Ніяких цифр, які свідчать про економічне зростання, Обама у промові не навів. Однак відомо, що в основному економіка США при ньому оговталася від економічної кризи і перейшла до зростання. Якщо в 2008 році темпи зростання ВВП були негативні (-0,29%), то починаючи з 2009 року зростання стало позитивним і в 2015 році склало 2,6%, за даними World Bank. ВВП на душу населення зростав протягом майже всього часу роботи Обами: знизившись у 2009 році нижче позначки $48,5 тис. на рік до 2016 року виріс до $57,17 тис. на душу населення в рік. Сукупна капіталізація публічних компаній при Обамі збільшилася більш ніж удвічі: в 2008 році загальний показник становив $11,6 трлн, а в 2015 році – $25,07 трлн. Майже на $1 трлн скоротився дефіцит бюджету (з $1,4 трлн в 2009 році до $438 млрд в 2015 році). Однак зріс загальний борг федерального уряду. В останній рік президента Джорджа Буша-молодшого він становив 67,7% ВВП, а до 2015 року досяг 101,8%. Цього року управління менеджменту та бюджету Білого дому прогнозує його збільшення до 105,2% ВВП.

У своїй прощальній промові Обама вказав, що США в два рази збільшили виробництво альтернативної енергії. Однак при ньому також майже вдвічі збільшився видобуток сирої нафти. У 2009 році видобутки становили трохи більше 1,83 млрд бар. на рік, в 2015 році – 3,44 млрд бар.

Клімат, боротьба з тероризмом і Росія

У своїй прощальній промові Обама спробував захистити угоду по клімату ООН, яка була укладена наприкінці 2015 року в Парижі. Обраний президент Трамп в ході кампанії не раз ставив під сумнів як глобальне потепління, так і необхідність виконувати взяті за згодою зобов'язання зі скорочення викидів. «Без більш жорстких дій у наших дітей не буде часу сперечатися про існування зміни клімату: вони будуть зайняті боротьбою з його наслідками», – вважає Обама. Дискусії слід закінчити, а з проблемою боротися з властивим американцям духом інновацій і практичним підходом.

Він також заявив, що завдяки діям його адміністрації вдалося вбити лідера «Аль-Каїди» Усаму бен Ладена і запобігти новим атакам терористів на американській території. Необхідно продовжувати і боротьбу з тероризмом, заявив Обама, назвавши головним ворогом ІДІЛ. Терористи погрожують американському порядку, заявив Обама. «ІДІЛ спробують убити невинних людей, але вони не зможуть перемогти Америку, поки ми самі не зрадимо нашу Конституцію і принципи, за які ми боремося. Суперники, як Росія або Китай, не можуть зрівнятися з нашим впливом в світі, якщо ми самі не відмовимося від того, за що стоїмо, і не станемо ще однією країною, яка чіпає менших сусідів», – заявив Обама.

Загрозу світовому порядку, за його словами, також несуть фанатики, які стверджують, що говорять від імені ісламу, і автократи в іноземних столицях, «які бачать вільний ринок, відкриту демократію і громадянське суспільство як загрозу своїй владі». Конкретні країни він при цьому не назвав.

У цих умовах Америка, впевнений колишній президент, не може відмовитися від боїв на світовій арені за розширення демократії, дотримання прав людини, прав ЛГБТ. Ослаблення демократичних цінностей загрожує війнами, пояснив він. Трамп під час передвиборної кампанії говорив про те, що Америці слід займатися більше домашніми справами.

Загрози для майбутнього

США залишаються винятковою країною, тому що показали здатність змінюватися, заявив Обама. Однак, за його словами, за процвітання для всіх американців потрібно продовжувати боротися, для нього необхідний розвиток американської демократії. Остання, за оцінкою Обами, стикається з кількома загрозами. Її розвиток неможливий без рівних економічних можливостей для всіх. «Економіка не працює добре, коли меншість процвітає за рахунок зростаючого середнього класу», – вказав Обама. Він звернув увагу, що, в той час як 1% населення зібрав більшу частину багатства і доходу, багато сімей, що живуть у маленьких містечках і в сільських районах, не змогли скористатися перевагами нової економіки. Про те, що невдоволення таких громадян нинішніми умовами дозволило перемогти на виборах Дональда Трампа, йдеться в численних дослідженнях результатів американських виборів.

Друга загроза США, на думку Обами, – це расова дискримінація. Перший чорношкірий президент в історії США визнав, що ситуація в останні роки покращилася, однак роботу необхідно продовжувати: «Якщо кожне економічне питання підноситься як боротьба між працьовитим білим класом і меншинами, тоді робочі всіх кольорів будуть боротися за крихти, а багаті будуть все більше замикатися в своїх приватних анклавах». Обама закликав не економити на освіті для дітей іммігрантів, тому що саме вони будуть забезпечувати процвітання дітей, народжених в США.

Обама вважає за необхідне прийняття законів проти дискримінації при наймі на роботу, в освіті та інших областях.

У своїй промові Обама не раз повертався до питань толерантності і визнання чужої точки зору. Можливість поглянути на світ очима білого або чорношкірого, за його словами, допомогла б подоланню расового розколу.

Третьою загрозою 44-й президент США назвав тренд на об’єднання людей в комфортні для них спільноти, в тому числі в соціальних мережах, і відмова від прийняття інформації, яка їм неприємна. За його словами, обраному політику не можна вибачати етичні промахи власної партії і критикувати на іншу, яка допустила ті ж самі.

Адміністрація забезпечить якомога м'якше передання влади, як це зробив президент Джордж Буш – молодший, заявив Обама. Це спільне завдання – зробити так, щоб уряд міг допомагати людям справлятися з викликами, пояснив Обама. Слова про передання влади Трампу публіка в залі зустріла невдоволеними вигуками. На початку виступу Обами скандували: «Ще чотири роки!» «Я не можу цього зробити», – відповів він зі сцени.

Свою промову Обама закінчив висловленням подяки сім'ї та віце-президенту Джо Байдену. Промову під оплески закінчив словами «Так, ми змогли. Так, ми зробили. Так, ми можемо», нагадавши таким чином своє передвиборне гасло.

За матерiалами: РБК
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні новини
18:03
На Сицилії відбувається виверження вулкану Етна (ВІДЕО)
14:46
Ілон Маск відправить двох туристів у подорож навколо Місяця
13:33
Керівництво "Дельта банку" підозрюють у розкраданні 1,7 млрд грн
08:00
Польща шукатиме в Смоленській трагедії сліди «російської агресії»
22:49
У Києві обвалилася частина Шулявського мосту.
17:11
Інвесткомпанія Баффета збільшила пакет акцій Apple вдвічі
15:42
Євросоюз запровадив безвізовий режим із Грузією
14:31
В Румунії тривають масштабні антиурядові протести
12:33
Суд заарештував резиденцію президента в Криму
12:18
Відновлено виплати вкладникам Артем-банку
11:17
Суд визнав законність арешту газу компаній Онищенка
08:00
Стало відомо, коли Samsung представить Galaxy S8
07:16
Оголошено переможців кінопремії «Оскар»
18:52
У Білорусі - масові протести проти «податку на тунеядство»
11:32
Дональд Трамп відмовився брати участь у традиційній вечері з журналістами
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ