Чому акселератор Happy Farm виїхав з України

І чим Казахстан приваблює українських підприємців

У липні минулого року впав малайзійський Boeing. Ця катастрофа відчутно вплинула, в тому числі, й на життя українських стартаперів. Серед таких виявився й акселератор HappyFarm, робота якого будувалася на взаємодії з американськими менторами і бордами. Про те, чому так сталося і який вихід знайшли для себе учасники проекту, Forbes розповіла СЕО Happy Farm Анна Дегтерева.

Почему акселератор Happy Farm уехал из Украины
СЕО Happy Farm Анна Дегтерева
Фото: facebook.com/anna.degtereva.9

Раніше американці приїздили в Україну, відбирали стартапи, працювали з ними два місяці й на місяць везли їх у Кремнієву долину. Але після падіння літака іноземці, й так залякані війною в Україні, взагалі відмовилися приїжджати. Ввічливо відповідали на листи: «Вибач, я тебе поважаю і ціную, але в Україну зараз летіти небезпечно. Я б з радістю, але сім'я не зрозуміє».

Так ми почали шукати безпечніший майданчик. І знайшли його в Казахстані. У країні, здатній дивувати і змінюватися на краще. Реформа по-казахському робить серйозну ставку на інформаційні технології та інтелект, чого, на жаль, немає в Україні.

На превеликий подив, першим протягом кількох хвилин відповів саме чиновник, запропонував зустрітися. Через день я вже йшла на зустріч у Національне агентство технологічного розвитку до заступника голови правління Жуматая Салімова.

Спочатку ми думали про розвиток проекту в Європі, наприклад, у Польщі. Але існує велике обмеження − візи видаються дуже вибірково, і поріг входження в країну вищий. Для українських команд це означало, що виїхати туди зможуть не всі, і проживання обійдеться дорожче. Вивчили Азербайджан. Країна в цілому сподобалася, але їхній IТ-ринок знаходиться на дуже ранній стадії розвитку, а стартап-рух практично не розвинений. Дуже мало технічних фахівців.

Потім вирішили поїхати в Казахстан, у якому в нас був лише один контакт. Зв'язалася з Русланом Егімбаєвим, який був у 2013 році на нашій конференції StartupAdventures, і попросила познайомити з казахськими підприємцями. Він представив мене керівнику казахського бізнес-інкубатора Павлу Коктишеву. А той у свою чергу порекомендував мене п'ятьом своїм знайомим: чотирьом чиновникам і приватному інвесторові.

Глянувши на цей список, я подумала: чудово, але ми ж знаємо, як працюють чиновники, толку від цього не буде, тільки витрата часу. Але з ввічливості написали всім. На превеликий подив, першим протягом кількох хвилин відповів саме чиновник, запропонував зустрітися. Через день я вже йшла на зустріч у Національне агентство технологічного розвитку до заступника голови правління Жуматая Салімова.

Цілу годину Жуматай розповідав про те, чим вони займаються, як підтримують стартапи, показував графіки. А я сиділа і думала: «Та ну!». Дізналася, що держава дає стартапам гранти по $25 000, тільки б ті стартували. Крім того, розповіли про програму державної підтримки, при якій 25% вкладає приватне підприємство, а 75% − держава. Виставки та конференції теж спонсорують із держскарбниці, для підприємців вони безкоштовні.

Переконавшись, що все це реально, тут же запітчила акселераційну програму Happy Farm та конференції, які ми проводимо. Переконала чиновників, що ми зможемо підготувати інтернаціональну команду стартапів. Через три тижні підписали договір. Відчуття були неймовірні, особливо для людини, яка виросла в Україні і знає, що допомоги від держави чекати марно.

У рамках договору за програмою Tech Nation за три тижні нам треба було зібрати 200 аплікаційних форм. Багато хто нам казав, що в Казахстані стартапів немає, і таланти шукати будемо довго. Вони помилилися. Ми підняли на вуха всіх і зібрали 345 заявок із Казахстану і ще 15 країн.

Зараз перед нами стоїть не менш амбітне завдання − зібрати 1500 учасників, 150 стартапів і 150 інвесторів з усього світу на конференцію TechConnect Astana, яка пройде через місяць. Впевнена, ми впораємося.

Одна із сильних сторін Казахстану − це нове англомовне покоління з хорошою освітою. У країні вже 20 років працює програма «Болашак». Кожен випускник з хорошою успішністю, який володіє казахською та англійською чи іншою іноземною мовою, може вступити в будь-який університет світу, і держава все оплатить. Натомість він зобов'язаний чотири роки відпрацювати в країні. Випускниками цієї програми стали 11 тисяч молодих людей цілком нової формації, які мислять глобально.

Ще одна перемога казахів − податкова реформа. Підприємцям спростили умови реєстрації: за кілька годин можна зареєструвати компанію, платити 3% податку і спокійно працювати. Крім того, казахи вдосконалюють законодавство в частині інтелектуального права та реформатують роботу судів.

Ще одна перемога казахів − податкова реформа. Підприємцям спростили умови реєстрації: за кілька годин можна зареєструвати компанію, платити 3% податку і спокійно працювати

Величезні гроші в Казахстані інвестуються в підприємництво. Є 5-6 фондів, які буквально бігають за стартапами і просять взяти в них грант, у підсумку в казахського підприємця є широкий вибір, чиї кошти залучати. Займатися можна чим завгодно: медициною, IT, альтернативною енергетикою.

Приватні інвестори й держава об'єдналися і вкладають кошти у розвиток держави. У них є одна глобальна мета − підняти країну у світових рейтингах, зробити технологічним хабом, привернути величезну кількість програмістів, інженерів, дизайнерів, які зміцнюватимуть економіку країни. Щоб висококваліфікованим кадрам було спокійно і комфортно, в Алмати створюється великий технопарк TechGarden. Туди запрошують стартапи, вчених, технокомпанії.

Україні є чому повчитися у казахів. Варто тільки трохи більше уваги приділяти підприємцям − хоча б створити кілька державних програм, виділяти гранти. А не спокійно спостерігати за тим, як український інтелектуальний капітал, наляканий війною і свавіллям силовиків, багатотисячним натовпом тікає за кордон.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Лідери думок
Пастка для позичальника: що не так із законом про споживче кредитування
Які махінації з кредитними продуктами можуть початися після набуття цим документом чинності
17160
Венесуельський сценарій біткойнів в Україні
Що очікує криптовалюту після передноворічних реформ уряду
15592
All for sale: які інновації чекають роздрібну торгівлю
І з якими трендами слід рахуватися торговельним мережам
9987
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні погляди
Скільки коштує альтернативне мистецтво
І чи можна в нього інвестувати
Фактор Нацбанку: які виклики має брати до уваги регулятор
Проблеми і тактика економічного зростання України
Кібер-страхування: новий інструмент ризик-менеджменту
Як виклики епохи інформаційних технологій формують інноваційні страхові продукти
Венесуельський сценарій біткойнів в Україні
Що очікує криптовалюту після передноворічних реформ уряду
Любити по-російськи: що стоїть за черговими викриттями нового президента США
І як світова політика тоне в потоці війни компроматів
Обережний оптимізм: чи готові інвестори вкладати гроші в Україну
Що приваблює потенційних партнерів, а що - відштовхує
All for sale: які інновації чекають роздрібну торгівлю
І з якими трендами слід рахуватися торговельним мережам
Онлайн-юрба: чим небезпечні статусні «експерти» у соціальних мережах
Як поширення глобальної культури ненависті впливає на формування політичної думки в Україні