Як почуваються банки з російським капіталом на українському ринку

Коли вони заходили до країни і на чому «піднімалися»
Як почуваються банки з російським капіталом на українському ринку

Банки з російським капіталом є однією з найцікавіших груп на фінансовому ринку. З літа 2014 року, за словами голови Національного банку України Валерії Гонтаревої, вони – під особливим наглядом. Ролі цих установ в економиці України та глобального впливу на неї економісти поки що не оприлюднюють. Проте саме ці установи отримують постійну підтримку від акціонерів, незважаючи на кризу, і демонструють намір розвиватися в Україні. Експерт і постійний автор Forbes Анатолій Дробязко аналізує, що відбувається з групою банків із російським капіталом, і нагадує історію цих фінансових установ.

Групу банків із російським капіталом в Україні складають: «ВТБ БАНК» (Банк ВТБ, Росія); «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк (Промінвестбанк)» (Державна корпорація «Банк розвитку та зовнішньоекономічної діяльності (Внєшекономбанк, Росія); «Сбєрбанк Росії» (Сбербанк России); «АЛЬФА-БАНК» (Альфа банк, Росія); «БМ БАНК» (Акціонерний комерційний банк «Банк Москви»). Крім того, власниками низки банків, наприклад банку «Форвард», є громадяни Росії. Формально в «АЛЬФА-БАНК» на сьогодні кінцевими вигодонабувачами є громадяни Ізраілю та Росії через фірму, яка зареєстрована на Кіпрі.

У структурі банківського ринку України банки з російським капіталом становлять 15% ринку активів, 20% – кредитів юридичних осіб, 9% – кредитів фізичних осіб, 10% – депозитів юридичних осіб, 9% – депозитів фізичних осіб, 20% – статутного капіталу, і за рахунок поточних збитків обсяги вкладень зменшилися до 1%. За обсягами кредитного портфелю всі чотири найбільші банки з російським капіталом входять до першої десятки українських банків, і досить часто вони виступають кредиторами державних підприємств України.

Динаміка зміни місця банків із російським капіталом на українському ринку

Банки з російським капіталом на українському ринку

Історія розвитку банків із російським капіталом

Початок третього тисячоліття для банківського сектору України ознаменувався стартом експансії у країну банківського капіталу російського походження. Першим на початку 2001 року на ринок вийшов Альфа-Банк, підконтрольний мільярдеру Михайлові Фрідману. Росіяни купили невеликий «Київський інвестиційний банк». «Альфа-Банк Україна» активно кредитував іпотеку фізичних осіб до першої кризи, має десятий за обсягами портфель у ВКВ.

Станом на четвертий квартал 2015 року Альфа-Банк у своїй структурі зобов’язань має питому вагу коштів нерезидентів на рівні 45,1%, або більш ніж $800 млн в еквіваленті. Близько $850 млн вкладено банком у кредитний портфель юридичних осіб і $85 млн – у кредити фізичних осіб. Найбільшими позичальниками на українському ринку є «Фоззі Фуд», «Одесаобленерго», «Запоріжсталь», «Південо-Західна залізниця», «Інтерпайп НТЗ», «Укртрансгаз». Банк мав збитки як 2009 року, так і в 2014–2015 роках, при тому що акціонери збільшили статутний капітал, який знецінювався після кожної девальвації обмінного курсу гривні, за десять років майже на $150 млн. Так, з макроекономічними негараздами, за рівнем розвитку параметри банку на діаграмі (Капітал/Активи) повернулися майже на рівень 2007 року.

Динаміка зміни позиції Альфа-Банк Україна на діаграмі Капітал/Активи ($ млрд)
у період 2006–2015 років

Банки з російським капіталом на українському ринку

Наприкінці 2005 року «Внєшторгбанк» Росії завершив угоду з купівлі невеликого приватного банку «Мрія». Ця угода примітна тим, що росіяни оцінили «Мрію» лише в 1,6 капіталу, тоді як інші угоди йшли на рівні 4,5–5,3 капіталу. На сьогодні питома вага коштів нерезидентів у зобов’язаннях банку становить 73,2%, або на рівні $1,25 млрд. Із цих коштів $1,18 млрд банк надав у вигляді кредитів юридичним особам і $35 млн – фізичним особам.

Найбільшими позичальниками банку є «Одесаобленерго», залізниці (Одеська, Придніпровська, Донецька, Південо-Західна), Донецький металургійний завод, «Азовзагальмаш», «Азовелектроспецсталь». ВТБ Банк за 11 місяців 2015 року зафіксував збитки, що перевищили 15 млрд грн. За десять років материнська структура внесла до статутного капіталу суму близько $1 млрд прямих іноземних інвестицій. У результаті знецінення гривні капіталізація банку повернулася на рівень 2009 року.

Динаміка зміни позиції ВТБ Банк Україна на діаграмі Капітал/Активи ($ млрд)
у період 2006–2015 років

Банки з російським капіталом на українському ринку

Найбільшим за обсягом активів із російських банків є Промінвестбанк. Установа була викуплена після втрати ліквідності та введення тимчасової адміністрації НБУ в період кризи 2008–2009 років «Внєшекономбанком» (Росія). Ще з часів СРСР «Промінвестбанк» був одним із найбільших інвестиційних банків, який кредитував оборонну і важку промисловість.

На сьогодні кошти нерезидентів у загальних зобов’язаннях банку становлять 61,2%, або на рівні $1,45 млрд в еквіваленті. Банк майже не кредитує фізичних осіб у валюті, а $1,78 млрд розміщено у кредитному портфелі юридичних осіб. Серед найбільших позичальників є «Індустріальна спілка Донбасу», «Запоріжсталь», Артемівський завод кольорових металів, «Мотор Січ», «Укргазвидобування», «Донецька вугільна енергетична компанія», Сєвєродонецьке об’єднання «Азот», «Донецьквугіллязабезпечення», вітряні парки (Керченський, Лутугинський та Краснодонський).

Особливість бізнесу цього банку полягає в тому, що до 2009 року понад 50% його активів було зосереджено на Донбасі. Із 2009 року материнська структура збільшила статутний капітал банку майже на $1,5 млрд прямих інвестицій у капітал. Банк показував збитки як у 2009–2010 році, так і в 2013–2015 роках. За оцінками фахівців, станом на сьогодні фінансова установа потребує подальшої капіталізації.

Динаміка зміни позиції Промінвестбанку на діаграмі Капітал/Активи ($ млрд)
у період 2006–2015 років

Банки з російським капіталом на українському ринку

2006 року інший російський державний банк – «Сбєрбанк Росії» – домовився з керівництвом Національної резервної корпорації (НРК) про купівлю банку «НРБ» (Україна), який було зареєстровано і створено з нуля в середині 2001 року. НБУ досить довго розглядав документи на реєстрацію саме цього банку, розуміючи ризики, які можуть виникнути від найбільшого державного банку Росії. Експансія «Сбєрбанку Росії» на український фінансовий ринок була однією із найпотужніших. На сьогодні кошти нерезидентів у зобов’язаннях банку становлять 63,4%, або на рівні $1,5 млрд.

Попри потужну кампанію з кредитування ринку фізичних осіб станом на 1 липня 2015 року портфель у валюті становить лише $3,5 млн, основні кошти було вкладено у кредитний портфель юридичних осіб – трохи більш ніж $2 млрд. Найбільші вкладення банку становлять кредитні портфелі у «ДТЕК Павлоградвугілля», ПАТ «Азот», «Електроважмаш», Новомосковський трубний завод, українські залізниці (Одеська, Львівська, Південна, Донецька, Придніпровська), «Азовзагальмаш», «Укргазвидобування», «Донецьксталь».

Хоча в першому півріччі 2015 року «Сбєрбанк Росії» показує збитки, у цілому його діяльність успішніша, ніж в інших банків із російським капіталом. За цей період материнська структура вклала у статутний капітал близько $0,4 млрд прямих іноземних інвестицій. Поточні збитки 2015 року пов’язані з формуванням резервів під кредити підприємств із зони АТО. Капіталізація банку перебуває на рівні 2012 року.

Динаміка зміни позиції «Сбєрбанку Росії»на діаграмі Капітал/Активи ($ млрд)

у період 2006–2015 років

Банки з російським капіталом на українському ринку

Розвиток банків із російським капіталом в Україні має ті ж труднощі, які несе макроекономічна нестабільність для всієї банківської системи. Значна кількість дефолтів позичальників банків призвела до втрати капіталу банками і поставила питання перед материнськими структурами щодо капіталізації в умовах економічної кризи. Тож від банків із російським капіталом очікуються подальші внески прямих іноземних інвестицій.

Абсурд ситуації полягає в тому, що, згідно з результатами стрес-тестування, банки з російським капіталом потребують прямих іноземних інвестицій материнських структур, при тому що макроекономічна ситуація в Україні напряму залежить від ситуації в зоні АТО. У разі невиконання вимог щодо стрес-тестування в НБУ 2016 року буде достатньо важелів для введення тимчасових адміністрацій у ці банки.

І все це – на тлі конфлікту щодо повернення коштів позики Януковича у грудні 2013 року, який наразі набирає обертів.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Скільки коштує професійне вигорання персоналу
І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи