Рука на пульсі: 5 тем, на які Порошенко говорив із Байденом

Ключові питання обговорення − надзвичайно болючі для України і для Порошенка особисто
Рука на пульсі: 5 тем, на які Порошенко говорив із Байденом

Під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі президент України Петро Порошенко провів 4-годинну зустріч із віце-президентом США Джо Байденом. Спілкування двох політиків важко назвати спонтанним − очевидно, американській адміністрації потрібно було донести до українського президента цілий ряд позицій і скоригувати виконання умов, поставлених Вашингтоном під час останнього приїзду Байдена до Києва в грудні минулого року. Forbes виділив головні реперні точки діалогу між Києвом і Вашингтоном.

Тема №1. Безальтернативний Мінськ

Американці продовжують наполягати на реалізації Україною мінських угод, незважаючи на проблеми, що існують зараз у зоні АТО. Збільшення кількості обстрілів та провал переговорів щодо обміну полоненими в рамках тристоронньої контактної групи вилили чимало води на млин «партії війни», але геополітичні домовленості між Москвою і Вашингтоном, як видно з останніх подій, виходять далеко за рамки Києва. Саме тому ключове питання, яке обговорювали Порошенко і Байден у Давосі − якнайшвидша імплементація мінських угод, особливо тієї частини, що стосується зобов'язань України.

Зокрема, підсумком зустрічі послужило узгодження певної «дорожньої карти» проведення конституційної реформи з надання Донбасу спецстатусу. Щоправда, ніякого робочого документа, який описує хоча б орієнтовний формат реформи, ми так і не побачили.

Ключове питання, яке обговорювали Порошенко і Байден у Давосі − якнайшвидша імплементація мінських угод, особливо тієї частини, що стосується зобов'язань України

У Порошенка все менше часу на збір конституційної більшості в Раді (на думку експертів, президент все ще не зібрав необхідну кількість голосів для соло в конституційному процесі), та й миротворча риторика все ще далека в Україні від внутрішньополітичного мейнстріму.

Наполегливість Байдена можна пояснити бажанням адміністрації Барака Обами закінчити свою політичну каденцію, максимально розрулити всі тліючі конфлікти, ключове місце серед яких займатиме зовсім не Україна, а Сирія і охоплений полумʼям Близький Схід.

Тема №2. І знову вибори

Перспектива проведення виборів на Донбасі, що є ключовою позицією мінських угод, не покидає порядку денного при обговоренні української кризи. Байден вчергове дав сигнал − шукайте формат проведення виборів у «ДНР» та «ЛНР» відповідно до українського законодавства. Підказок Держдеп не дає, а в Адміністрації президента Порошенка вже втомилися прикидати всілякі варіанти і неминучі репутаційні ризики для шефа при будь-якому з них.

Якщо для США легітимізація «республік» і їх подальша інтеграція в Україну є способом поставити галочку в українському питанні, яка цілком нагадує крапку, то для Порошенка це − політичне харакірі.

Тому нерозумно думати, що натяки Байдена будуть почуті хоча б найближчим часом. Американцям тема теж «не горить», та й влазити в нетрі українського виборчого законодавства не дуже хочеться. Візит Гризлова і зустріч Суркова з Нуланд свідчать про те, що ініціативу в цьому питанні повністю передали Росії, тому США закликатимуть лише методично слідувати Мінську-2.

Тема № 3. Озброєння, як і раніше, на словах

Байдену важливо демонструвати Україні максимальну лояльність, незважаючи ні на що. Порошенко ж останні два роки наполегливо просить американців посприяти у військовій сфері, і в Держдепі регулярно обіцяють перейти від слів до справи. Цього разу Байден вчергове пообіцяв і запевнив Порошенка, що $23 млн, які надійшли в Україну в рамках науково-технічної співпраці − початок системної роботи в цьому напрямку. Також Байден підкреслив, що США готові й далі сприяти реформам України у військовій сфері.

Якщо для США легітимація «республік» і їх подальша інтеграція в Україну є способом поставити галочку в українському питанні, яка цілком нагадує крапку, то для Порошенка це − політичне харакірі

Нагадаємо, США так і не погодили виділення Україні високоточного озброєння навіть у пік ведення воєнних дій у зоні АТО. Тому реальний формат співпраці в цій сфері можливий вже тільки при новому президенті США. Поки ж з боку Байдена дискусія на цю тему − не більше ніж спосіб не вдарити обличчям у бруд.

Тема №4. Бойкот «Північного потоку-2»

Газотранспортний проект Росії «Північний потік-2» викликав широкий резонанс у Брюсселі та Вашингтоні, крім того він безпосередньо зачіпає український інтерес. Байден і Порошенко не могли обійти увагою і цю тему. На даний момент 10 європейських країн вже висловилися проти того, щоб Росія продовжувала будувати газопроводи в обхід України, підкресливши, що їм було б набагато комфортніше транспортувати газ саме через нашу територію.

Але в ЄС існує і потужне лобі Росії в цьому питанні − представлене Німеччиною та Австрією, які вже підписали з Москвою зобов'язуючу акціонерну угоду. Звісно, Штати вирішили підтримати Україну і будуть задіювати свої ресурси для блокування енергетичних проектів Кремля. Оцінка Байдена виявилася короткою, але чіткою: «проект «Північний потік-2» − політичний», «шкодить як Україні, так і багатьом європейським країнам», «США зроблять усе, щоб не допустити його реалізації».

Українській владі час уже навчитися у європейських лідерів дотримуватися простого принципу: «політика − окремо, економіка − окремо»

Буде вельми цікаво подивитися, як віце-президент США планує переконати Ангелу Меркель, яка в 2011 році перерізала стрічку на першому «Північному потоці». Економічна складова виявилася для німців визначальною.

Українській владі час уже навчитися у європейських лідерів дотримуватися простого принципу: «політика − окремо, економіка − окремо». Можливо, більшої частини проблем вдалося б уникнути. Слова ж Байдена щодо «Північного потоку-2» якнайкраще характеризує той факт, що знаменита Shell уже вибила для себе 10% акцій у проекті росіян.

Тема №5. Шокін чи мільярд

Темою «не для протоколу» в переговорах між Байденом і Порошенком виявилася доля протеже українського президента, генпрокурора України Віктора Шокіна, на чию відставку Вашингтон натякав ще в грудні. Порошенко поки що намагається викрутитися із ситуації з підписанням закону про Державне бюро розслідувань, яке нібито має успадкувати повноваження ГПУ. Але в Держдепі налаштовані рішуче, і цілком можуть почати процес зняття Шокіна без президента, натискаючи на своїх людей у найбільших парламентських фракціях, якщо Порошенко проявить впертість.

Деякі джерела повідомляють, що Байден навіть висунув ультиматум, поставивши виділення США кредитних гарантій для України на $1 млрд в пряму залежність від долі Віктора Шокіна. Враховуючи стратегічність позиції Шокіна для Порошенка, можна прогнозувати, що боротися за нього президент збирається до кінця. І той факт, що в Штатах вже вдруге піднімають питання про зняття українського генпрокурора, змушує замислитися: чим же він так встиг насолити Вашингтону?

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Скільки коштує професійне вигорання персоналу
І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи