Упровадження похідного позову: в чому прорахувалися депутати

Які підводні камені таять у собі останні законодавчі нововведення
Упровадження похідного позову: в чому прорахувалися депутати
Фото Shutterstock

Врегулювання похідного позову акціонерів до голови News Corp. Руперта Мердока коштувало $139 млн, Hewlett Packard виклав $100 млн, щоб зам'яти позов акціонерів до менеджменту компанії, викликаний невдалою купівлею британської комп'ютерної компанії Autonomy Corp., а акціонери Southern Peru Copper Corporation відсудили $1,263 млрд.

З 1 травня новації законодавчого поля України дозволять запускати аналогічні процедури і в нашій країні. Чи призведе впровадження похідного позову в українське законодавство до таких же масштабних процесів? Юрист ЮФ «Астерс» Наталія Мурашко пропонує розібратися, що ж таке похідний позов і чи стане він ефективним механізмом захисту прав інвесторів в Україні.

Похідний позов – вимога про відшкодування збитків, завданих підприємству його посадовою особою, який подається акціонерами в інтересах підприємства і від його імені. У багатьох країнах похідний позов служить ефективним механізмом боротьби зі зловживаннями з боку менеджменту та мажоритарних учасників, які діють усупереч інтересам юридичної особи.

Чого побоюватися посадовим особам підприємств в Україні?

Завдяки закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо захисту прав інвесторів» із 1 травня 2016 року акціонери (учасники) українських компаній дістануть можливість звернутися до суду з вимогою про відшкодування збитків, завданих підприємству діями чи бездіяльністю посадових осіб, зокрема і після припинення їхніх повноважень.

Можливість порушити питання про притягнення посадової особи підприємства до відповідальності надається далеко не кожному учасникові господарського товариства. Для того щоб представляти інтереси юридичної особи у справі про відшкодування шкоди, завданої посадовою особою, учаснику сумарно має належати десять і більше відсотків статутного капіталу підприємства.

Можливість порушити питання про притягнення посадової особи підприємства до відповідальності надається далеко не кожному учасникові господарського товариства

10% – це багато чи мало? Щоб відповісти на це запитання, варто поглянути на практику інших країн. Наприклад, в англійському праві вимоги до мінімальної кількості акцій взагалі немає, і позов може ініціювати будь-який учасник. У Японії достатньо володіти однією акцією, але визначено мінімальний термін володіння – шість місяців. Німеччина встановила мінімальний поріг у розмірі 1% статутного капіталу або володіння часткою, номінальна вартість якої становить 100 000 євро. Отже, очевидними стають завищені вимоги до українських акціонерів, які бажають захистити інтереси компанії.

Ризики посадових осіб значно знижуються у зв'язку з тим, що кілька міноритарних учасників, сумарна частка статутного капіталу яких дорівнює або перевищує 10%, не можуть об'єднатися з метою подання позову. Цікаво, що похідний позов традиційно використовують у світі саме з метою захисту прав міноритаріїв, оскільки загальноприйнятим вважається, що в разі незадоволення великих акціонерів діями посадових осіб вони можуть відкликати їхні повноваження шляхом проведення загальних зборів учасників. Навпаки, якщо посадові особи діють проти інтересів підприємства зі схвалення великих акціонерів, єдиним механізмом, доступним для учасників, які володіють незначною часткою, є подання похідного позову.

Нестандартна і можливість акціонера, який володіє десятьма і більше відсотками у статутному капіталі, набути статусу представника шляхом подання заяви в господарський суд, навіть якщо позов було подано іншим акціонером. Оскільки відмова від позову, апеляційного чи касаційного оскарження, зменшення розміру позовної вимоги чи укладення мирової угоди потребують письмової згоди всіх представників у справі про відшкодування шкоди, заподіяної підприємству його посадовою особою, таке правило може значно ускладнити переговори в разі спроб досудового врегулювання спору.

Strike suits – легальний шантаж

У світі досить поширена проблема зловживання похідними позовами з метою незаконного збагачення. Так, у Німеччині це явище назвали «акціонерами-грабіжниками». Учасники подають похідні позови з метою отримати викуп від юридичної особи за припинення процесу. Існують навіть категорії ділків, які, помітивши підставу для подання похідного позову, купують акції компанії з метою подальшого вимагання.

Різними правовими системами передбачено різноманітні механізми запобігання таким зловживанням. Наприклад, у Японії акціонер, який подає похідний позов, має володіти часткою в компанії не менш як шість місяців, а в Німеччині акції має бути придбано до того, як учасник дізнався про порушення. Формулювання, запропоноване українським законодавцем, не передбачає жодних захисних механізмів, і інститут похідного позову можуть використовувати недобросовісно.

Акціонери: козир у руки?

Із тексту статті, нововведеної до Господарського процесуального кодексу, незрозуміло, як має підтверджуватися сам факт спричинення збитків підприємству і причинно-наслідковий зв'язок із діями чи бездіяльністю посадової особи. На цьому етапі важко передбачити, яким шляхом піде судова практика: чи розглядатимуть судді докази завданих підприємству збитків у рамках процесу про їхнє відшкодування посадовою особою, чи вимагатимуть надання судового рішення, що підтверджує факт завдавання збитків підприємству його посадовою особою? Така неоднозначність може призвести до неефективності застосування цього інструменту, процесуальних перевищень і затягування процесу.

Формулювання, запропоноване українським законодавцем, не передбачає жодних захисних механізмів, і інститут похідного позову можуть використовувати недобросовісно

Завдяки змінам до ст. 53 закону України «Про акціонерні товариства» акціонери та члени наглядової ради, які є їхніми представниками, несуть солідарну відповідальність за відшкодування збитків, завданих акціонерному товариству таким членом наглядової ради. Цікаво, що для залучення акціонера до відповідальності немає необхідності доводити, що він схвалював або, як мінімум, знав про дії чи бездіяльність члена наглядової ради, що є його представником.

Кому потрібна гласність?

Оголошення, які стосуються справ про відшкодування збитків, завданих підприємству посадовими особами, має бути оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України протягом двох днів з моменту їхнього ухвалення. На цьому етапі немає механізму виведення публікацій на сайті ВГСУ, і його розроблення справляє враження сізіфової праці, беручи до уваги належне функціонування Єдиного державного реєстру судових рішень.

Крім іншого, відкритим залишається питання про механізм захисту персональних даних учасників процесу при оприлюдненні таких публікацій, а також репутаційних ризиків підприємства, для бізнес-партнерів якого наявність таких судових розглядів може бути індикатором нестабільності внутрішнього управління.

Тож доступність і ефективність української версії похідного позову як механізму захисту акціонерів залишається сумнівною і відкриває нові можливості для зловживань.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 1
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Ludmyla Zagoruyko
Ludmyla Zagoruyko — 26.03.2016, 13:31

Ну хто б сумнівався, що з рук наших корупційних законопотворців вийде черговий Франкеншиейн. Адже за цивілізованими назвами законів у нас завжди ховаються українські корупційні підробки.

Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Скільки коштує професійне вигорання персоналу
І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи