Біткойн: таємний агент приватного капіталу

Які глобальні події вплинули на ціну криптовалют
Біткойн: таємний агент приватного капіталу
Біткойн
Фото Shutterstock

Останнім часом твердження, що біткойн своєю популярністю вже не зобов'язаний ні комп'ютерним гікам, ні винагороді за майнінг, видається очевидним. А стрімке зростання торгівлі криптовалютами стало важко заперечувати, спостерігаючи, як капіталізація найвідомішої з них наближається до позначки $7 млрд.

На цьому тлі цілком послідовною здається політика світових держав щодо введення віртуальних грошей в обіг, визначення їхнього правового статусу та легалізації операцій з ними. Але що насправді криється під вуаллю інноваційності цих країн і їхній відкритості до технологій? І що, власне, штовхає їх із розпростертими обіймами приймати криптовбивцю власних фіатних грошей? Про це спеціально для Forbes розповість Нестор Дубневич, співзасновник і партнер lexnet.io.

Поки «Крипторусь» пекла паски і святкувала День Перемоги, у світі сталося кілька історичних подій у сфері регулювання криптовалют. Перша: Японія прирівняла біткойн до єн. Такий крок назустріч фінтеку уряд Країни, де сходить сонце, пояснив виправленням поганої репутації біткойна на тлі скаму японської біржі MTGox, усуненням перешкод у роботі банків із криптовалютним бізнесом, а також позиціонуванням себе як високотехнологічної країни.

Друга: Європарламент доручив Єврокомісії створити робочу групу для моніторингу ситуації навколо криптовалют з метою глибшого дослідження можливостей їхнього використання. І остання: уряд острова Мен розглянув правки до ліцензійних документів для заняття гральним бізнесом, які дозволяють внесення ігрових депозитів у вигляді конвертованих віртуальних грошей.

Із депресії ціну біткойна вивели фінансові проблеми 2015 року в Греції

На перший погляд читачеві може здатися, що влада справді готова відмовитися від застарілих паперових банкнот і безготівкового розрахунку на врегульованих банківських рахунках, посилаючись на швидке зростання довіри до одиниці цінності, заснованої на законах криптографії. Але чи є математичне коріння біткойна єдиною причиною зростання його популярності? Спробуємо відповісти на це запитання, простеживши динаміку ціни біткойна у світлі світових подій, які могли вплинути на неї.

Початок 2013-го. Криза на Кіпрі. Вкладники в паніці знімають свої заощадження з банківських рахунків, гарячково шукаючи альтернативні інструменти інвестування з метою зберегти ліквідність власних грошей. Одночасно Венесуела зазнає девальвації болівара: місцева валюта обвалилася на 60%. І, що цікаво, десь у цей же час світ дізнається про біткойн, створений п'ятьма роками раніше. Збіг? Не думаю.

Через кілька місяців у Китаї спостерігається зниження курсу юаня, з яким пов'язано 70% світового біткойн-трейдингу. Масовий відплив капіталу з Піднебесної, оберненого у криптоактиви, як наслідок кризи місцевої валюти до кінця 2013 року створив значний попит на віртуальні гроші, підвищивши ціну біткойна з десяти до тисячі доларів за монету. Виходячи з цих фактів, на поверхню спливають мотиви заяви Народного банку Китаю, якою він заборонив фінустановам працювати з криптовалютами, чим «умертвив» зростання курсу цифрової валюти. До речі, досить завбачливими з боку держави видаються заборони на купівлю біткойна за національну валюту в Ісландії й Еквадорі, де протягом останніх кількох років трохи штормить на внутрішньому валютному ринку і впевнено закручуються гайки у фінансово-валютне регулювання.

Події наступного року особливо не позначилися на ціні криптогрошей. Біткойн-стартапи, використання криптовалюти в e-commerce, відкриття нових торговельних майданчиків протягом 2014 року майже ніяк не вплинули на зростання попиту на біткойн. Вартість віртуального активу стабільно знижувалася. Тільки державний аукціон у США з продажу вилучених на SilkRoad 30 000 «брудних» «битків» трохи сколихнув ціну, втім, не порушивши негативної тенденції курсу.

Темп зростання ціни біткойна підтримав обвал національної валюти в Аргентині наприкінці 2015 року: аргентинці почали продавати за криптовалюти навіть нерухомість

Вивели з депресії ціну біткойна фінансові проблеми 2015 року в Греції. Загроза дефолту разом із липневими обмеженнями на переведення в готівку грошей у кризовій європейській країні наштовхнула греків масово скуповувати криптовалюту за безготівковим розрахунком, що підвищило її котирування. Навіть світова біткойн-біржа Bistamp тоді пішла назустріч розгубленим еллінам, прибравши на час усі конвертаційні комісії.

Темп зростання ціни біткойна підтримав обвал національної валюти в Аргентині наприкінці 2015 року, внаслідок чого уряд латиноамериканської країни інстинктивно почав закривати обмінні бюро і заборонив обмін аргентинських песо на долари. В інтернеті з'явилася інформація, що аргентинці почали продавати за криптовалюти навіть нерухомість, оскільки темпи девальвації песо були такими високими, що наступної ночі національні гроші могли перетворитися на порох. Виторгувану «крипту» мешканці Аргентини відправляли родичам в Америку, щоб ті обміняли її в себе на долари.

Було б слушно припустити, що в пошуках еквівалента грошам, які знецінюються, нарівні з нерухомістю та дорогоцінними металами жителі держав із проблемною економікою почали згадувати про криптовалюти, руху яких не перешкоджають кордони держав і розвідка органів фінмоніторингу. І якщо причинно-наслідковий зв'язок між зростанням курсу віртуальних грошей і фінансовими кризами світових країн усе ще видається туманним, достатньо згадати, як першого тижня після девальвації болівара у Венесуелі кількість користувачів криптовалют, згідно зі звітами місцевої біткойн-ком'юніті, зросла на 50%. Така динаміка наштовхує на думку, що попит на цифрові гроші і, як наслідок, зростання їхньої ціни зумовлені далеко не прозорістю математичних формул їхнього функціонування і низькими комісіями за транзакції. Біткойн – транскордонний інструмент інвестування – зарекомендував себе зручним засобом для управління власними активами.

Але повернімося до сплеску регулювання криптовалют, який спостерігається протягом останнього місяця. Цілком можливо, що Японія, маючи в арсеналі професіональних фінансових аналітиків, передбачила, що в разі розгойдування курсу єни неврегульованість криптовалют, як у ситуації в Аргентині, видається досить привабливим каналом відпливу капіталу з країни. Тому треба прирівняти її до фіатних грошей, щоб віртуальний платіжний засіб потрапив під фінансовий контроль держави. Варто зазначити, що за такого підходу мотиви позитивного регулювання криптовалюти в Японії певною мірою суміжні з її забороною в Ісландії. Тільки в західної острівної держави вийшли більш бульдозерно запобігти можливим проблемам вимивання грошей із країни, ніж у її східного колеги.

У пошуках еквівалента грошам, які знецінюються, нарівні з нерухомістю та дорогоцінними металами мешканці держав із проблемною економікою почали згадувати про криптовалюти, руху яких не перешкоджають кордони держав і розвідка органів фінмоніторингу

Навряд чи комусь спало б на думку навідріз відмовитися від фіатних грошей і почати використовувати виключно криптовалюти в розрахунках за товари чи електронну техніку. Щоб виникла критична маса користувачів новим еквівалентом цінності, однієї реклами недостатньо. Потрібні передумови. І такими передумовами стали саме нестабільність ситуації на валютних ринках світових країн і необхідність у вільному русі капіталу між ними. Чому біткойн такий популярний у Китаї? Тому що курс юаня не стабільніший, ніж курс української гривні. Із цього і виходить, що китайці розглядають біткойн більше як об'єкт інвестицій, ніж як засіб для розрахунку.

А тепер подивімося на ситуацію, яка склалася на пострадянському просторі. Яких заходів вживає вітчизняна влада для запобігання вимиванню капіталу з країни? Деофшоризація, примусова конвертація валюти у гривню, обмеження на переведення грошей у готівку. І, можливо, зовсім не випадково вже проходить бета-тестування перших вітчизняних біткойн-бірж, щоб забезпечити подушку безпеки після зіткнення приватного капіталу з валютними диверсіями центрального фінрегулятора країни. У будь-якому разі НБУ цікавіше влаштовувати російську рулетку вітчизняним банкам, ніж розбиратися в принципах функціонування нових фінтехнологій.

Наостанок хочеться згадати зовсім свіжий приклад позитивного регулювання криптовалюти в Європі. Третя у світі за обсягами торгів біткойн-біржа Bitstamp отримала ліцензію в Люксембурзі, чим відкрила двері для своєї діяльності в усі 28 держав юрисдикції ЄС. Напевно, вони щось знають про коливання євро і вже готуються з низького старту приймати клієнтів із Греції, Іспанії та інших країн ЄС із проблемною економікою. Але все це залишається тільки припущеннями на тлі стрімкого розвитку фінтеку, якого вимагає глобалізація світової економіки.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 10
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
TheLotCarmen
TheLotCarmen — 18.05.2016, 16:00

Біткойн це фінансова піраміда. Валюта яка ніким не контролюється і не регулюється це як бульбашка яка рано чи пізно лусне. Проблема буде якщо ця бульбашка набуде дійсно глобальних розмірів - тоді вона може спровокувати ще одну світову кризу.

Eqvant
Eqvant — 18.05.2016, 18:22

Пирамида, вы серьезно? И в чем же его пирамидальность? В контексте ваших рассуждений золото тоже пирамида? А ведь кроме природы, золото химический элемент, биткойн цифровой элемент, у них одни и те же свойства в вопросе ценности. Причем у биткойна есть явные преимущества. Его невозможно подделать, разбавить, 100% подтверждение достоверности делается быстрее чем за 10 минут, и это может сделать любой человек на земле. Для его хранения не нужны специальные хранилища, защищенные здания. Он очень легок в использовании, очень легко делим. Для него нет границ, он доступен везде где есть сеть internet. Биткойн это идеальный инструмент для денежно-экономического взаимодействия в нашу цифровую эру.
А по поводу регулирования - это вопрос к нашей законодательной власти. Почему он не регулируется? Если вы считаете, что это нужно, создавайте законы.

TheLotCarmen
TheLotCarmen — 21.05.2016, 12:38

Перші вкладники в біткойн отримують більше вигоди ніж усі наступні - ось у чому його пірамідальність! Щодо регулювання: в тому той річ що цю валюту неможливо регулювати- ні в Україні, ні в ЄС, ні в США - ніде! В цьому і є вся "перевага" цієї валюти, на це і розраховували її розробники. Максимум що можна зробити це обмежити доступ до неї.

TheLotCarmen
TheLotCarmen — 21.05.2016, 13:05

Для чого ж існують центральні банки, процентні ставки які вони час від часу то підвищують то понижують тим самим штучно трохи зміцнюючи чи послаблюючи свої національні валюти? Якраз для того щоб не відбувався перегрів економіки - щоб на ринку не виникали різноманітні бульбашки після яких настає різкий спад (тобто криза). В біткойн же не існує ніякого центрального банку - ніхто його не регулює.

Впринципі, можливо біткойн ніколи і не зникне але те що його вартість час від часу сильно коливатиметься це факт. Тому не рекомендую використовувати цю цифрову валюту як засіб накопичення, максимум як засіб платежу. Що, втім, прекрасно можна робити з існуючими національними валютами. Навіщо ще раз винаходити велосипед? Єдина перевага - це цілковита анонімність таких платежів що дійсно робить біткойн ідеальним інструментом для всякого криміналу.

TheLotCarmen
TheLotCarmen — 21.05.2016, 14:00

І золото це не валюта а товар. Через рідкість, складність видобутку і характеристики воно є популярним засобом для інвестицій але поряд з тим це матеріал який має свою практичну цінність (ювелірна промисловість, виробництво електроніки) - що не скажеш про біткойн.

Eqvant
Eqvant — 27.05.2016, 03:28

Простите, но разве любая деятельность имеющая рост, развитие, не приносит выгоду тому кто стоит у истоков? Например, любой растущий бизнес однозначно приносит прибыль владельцу, но это же не пирамида, или же пирамида?

Eqvant
Eqvant — 27.05.2016, 04:15

Согласитесь, что управление экономикой путем изменения банк. ставок, за более чем двадцатилетнюю историю нашей страны, еще не принесло никому пользы. Вы говорите о способности центробанка влиять на невозникновение пузырей, а ничего, что в 1997г за 1 доллар давали 1.90 гривны. Спустя же 18 лет мы имеем - 1$ = 25.12UAH, разница составляет 1222%. Гривна обесценилась более чем на тысячу процентов !!! А большинство наших граждан хранят средства в гривне, при этом 100% имеют пенсионные накопление в нац. валюте. И что же получит рабочий спустя сорок лет "откладывания на пенсию" ? Что полезного вы получили от этого регулирования за все время существования Украины?
------------------ --------------
Насчет золота. Да, в наше время оно не используется в качестве денег. При этом имеет весьма ограниченное промышленное применение, например медь куда более востребована. Но мы говорил не об этом. Речь была о пирамиде. Ведь исходя из ваших рассуждений, если кто-то стоит у истоков и получает от этого больше, чем ставшие после него, то это пирамида? Исходя из этого рост стоимости золота это тоже пирамида?
----------------- ---------------

Насчет практической ценности биткойна я рассказал в первом посте.

Eqvant
Eqvant — 27.05.2016, 04:52

"Єдина перевага - це цілковита анонімність таких платежів що дійсно робить біткойн ідеальним інструментом для всякого криміналу."

Эти слова ошибочная калька, с реальностью они не имеют ничего общего. Биткойн не анонимен, он псевдоанонимен. На самом деле все цепочки платежей, вся их история от самой первой транзакции, хранятся в одном реестре, называется от блокчейн. Так как 99,9% населения земли не могут получить биткойн кроме как обменяв его на что-то, купить за нац. валюту, получить за работу, то все они имеют "точку входа в биткойн". И как правило эта точка связывает их с реальной жизнью - банковский счет, социальные связи и т.д. И как следствие, будучи связанны с приобретением биткойна, очень легко отследить последующие шаги внутри самой биткойн сети.

В данном случае анонимность наличной валюты куда более высока, но при этом она успешно повсеместно используется. На данный момент криминал более успешно применяет наличные доллары, которые никто не собирается отменять, почему?
По теме можете прочитать статью - bits.media/pochemu-bitkoin- ne-podkhodit-prestupnikam/

TheLotCarmen
TheLotCarmen — 16.06.2016, 00:56

http://ru.investing.com/cur rencies/btc-usd Ось графік курсу біткойна відносно долара США. На ньому видно що біткойн мав падіння з червня 2014 по січень 2015-го з 638 до 213 дол за один біткойн (а це в три рази!!!). Скажіть яка з провідних світових валют (гривня нажаль не одна з них) мала таке падінння за такий відрізок часу?

TheLotCarmen
TheLotCarmen — 16.06.2016, 01:01

http://www.investing.com/cu rrencies/btc-usd виправлене гіперпосилання

Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Скільки коштує професійне вигорання персоналу
І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи