Кризовий менеджер на виклик: чи врятує Ігор Гринів потопаючий БПП

І чи великі шанси президентської політсили залишитися в хедлайнерах української політики
Кризовий менеджер на виклик: чи врятує Ігор Гринів потопаючий БПП
Ігор Гринів
Фото УНІАН

Фракція БПП, що залишилася без керівника після призначення Юрія Луценка генеральним прокурором України, прогнозовано отримала нового очільника в особі досвідченого політтехнолога Ігоря Гриніва. Завдання, які стоять перед новим лідером пропрезидентської фракції, – більш ніж масштабні: «зшити» серйозно розхитаний БПП і забезпечити стабільну роботу парламентської коаліції, досягнувши довгострокових домовленостей із партнерами. І при цьому не опинитися в статусі публічного прикриття дедалі більшого впливу Ігоря Кононенка.

Справи в Блоці Петра Порошенка останнім часом ідуть зовсім погано. Кожне нове відповідальне голосування дається дедалі з більшим скрипом, а опоненти небезсторонньо смакують відцентрові тенденції всередині фракції. Електоральні позиції при цьому теж не найкращі. Рейтинг, звичайно, «просів» не так, як у «Народного фронту», але довіра населення до провладної партії перебуває у скромному коридорі 8–10%, згідно з даними різних соціологічних компаній.

При цьому один із головних рушіїв політичної сили Юрій Луценко йде з лав парламенту, по суті, залишаючи без голови президентську фракцію в найменш слушний час. Варто віддати йому належне: протягом останніх двох років він був чи не єдиним, у кого виходило захищати президентські позиції в парламенті й обґрунтовувати логічно навіть деякі абсурдні рішення Адміністрації президента. Хоча останнім часом і досвідчений спікер Луценко почав здавати позиції. Варто згадати хоча б відставку Арсенія Яценюка, яка з першого разу провалилася, зокрема, і з вини президентської фракції.

Загалом Гринів – людина, яка підходить до політики як до ремесла

Саме така політична спадщина дістається Ігореві Гриніву – представникові найвірнішого Порошенку крила всередині БПП, який при цьому рівновіддалений від інших груп впливу у фракції. Він далеко не такий одіозний, як Ігор Кононенко, його важко назвати «пасажиром», як Олексія Гончаренка, і, звичайно ж, він значно системніший за таких молодих нардепів, як Сергій Лещенко і Мустафа Найєм.

Гринів загалом – еталонний системник у нинішньому українському парламенті. Людина, яка підходить до політики як до ремесла і вважає її своєю професією. Чого тільки вартий той факт, що Гринів уперше став депутатом далекого 1990 року і ще в той час перехворів юнацьким максималізмом, який так яскраво виявляється сьогодні в його однопартійців.

Спробувавши себе в політиці як молодого нардепа, Гринів досить швидко освоїв мистецтво політтехнологій, і його почали сприймати вже більше як політичного менеджера. За останні 20 років він встиг попрацювати і з Сергієм Соболєвим, і з Віктором Ющенком, і з Юлією Тимошенко. Команду кожного з них йому вдавалося привести до успіху, і кожен розплачувався з Гринівим не тільки гонораром, а й депутатським мандатом. 2014 року Гринів влаштувався в команді Петра Порошенка і за фактом стояв біля витоків створення БПП. Саме йому, якщо вірити колегам, належить переможна концепція зі слоганом «Жити по-новому».

Ці ж якості Ігоря Гриніва, безумовно, можна трактувати і як недоліки: ніде довше ніж кілька років він не затримувався і за декілька парламентських каденцій змінив майже всі демократичні сили, які перебували на піку рейтингу.

За останні 20 років Гринів встиг попрацювати і з Сергієм Соболєвим, і з Віктором Ющенком, і з Юлією Тимошенко. Команду кожного з них йому вдавалося привести до успіху

Сьогодні з найманого консультанта, який уникає уваги ЗМІ, Гриніву доведеться освоювати амплуа публічного парламентера президентської фракції. Авторитет і рівень довіри серед колег у нього для старту непоганий, залишилося подивитися, як Гринів впорається з медійною та договірною складовими.

І якщо роботу над першою складовою зможемо оцінити вже найближчим часом, то з другою Гриніву не уникнути проблем. Реальна кількість коаліціантів на сьогодні становить 206–208 нардепів із 226 необхідних. Поки що Луценку вдавалося виходити з ситуації завдяки допомозі фракцій «Воля народу» і «Відродження», проте нові торги перед кожним голосуванням – невиправдано дорогий і виснажливий шлях для президентської вертикалі.

Сьогодні Ігор Гринів має продемонструвати Адміністрації президента свою здатність зацементувати хитку більшість у парламенті й забезпечити Кабміну Гройсмана систематичну лояльність Верховної ради. Для виконання цього завдання у Гриніва є два шляхи. Перший – і далі вербувати позафракційних депутатів, яких у нинішньому складі Ради ще залишилося понад чотири десятки. Другий – досягти більш довгострокових домовленостей із «Волею народу» та «Відродженням», які б прибрали постійну спекулятивну складову.

При цьому важливо розуміти, що виконання цих завдань для Ігоря Гриніва стає посильним тільки в разі його стовідсоткової суб'єктності та виходу з тіні Ігоря Кононенка, якого наразі і вважають головним переговірником усередині БПП. Якщо Гринів не заявить про себе як про самостійну фігуру, реальні процеси у фракції визначатиме саме Кононенко, якому вдалося відновити колишні позиції після скандалу з Абромавічусом. З погляду єдності коаліції вплив Кононенка відіграє явно деструктивну роль: не є таємницею, що навіть партнери БПП неодноразово висловлювалися проти повноважень «сірого кардинала» президента. Гриніва ж, навпаки, коаліціанти, зокрема й члени «Народного фронту», сприймають позитивно.

Часу на адаптацію, як і права на помилку, в Ігоря Гриніва немає

Уже незабаром на Гриніва чекає реальне випробування на міцність. Про його перспективи можна буде робити висновки за проходженням двох актуальних рішень – створення тимчасової слідчої комісії з офшорів і призначення нових членів ЦВК за президентською квотою.

Це саме ті рішення, на які чекає суспільство й опозиція в парламенті, і саме вони, хай як парадоксально, дадуть змогу закріпити позиції нового голови БПП. Ухвалення цих рішень – спосіб урятувати позиції президента і знизити градус напруження в суспільстві. Але для успішного виходу з ситуації грати потрібно тонко і грамотно – часу на адаптацію, як і права на помилку, в Ігоря Гриніва немає. Надто вже сильне напруження щодо президентської сили сформувалося в українському суспільстві за останні кілька місяців.

Ігор Гринів або стане реальним антикризовим менеджером БПП, або ще одним могильником провладної партії. Свого часу Віктор Медведчук у схожому статусі не зміг врятувати кучмівський блок «За єдину Україну», а Віктор Балога – ющенківську «Нашу Україну». Ігор Гринів, безсумнівно, через спеціальність добре ознайомлений і з першим, і з другим прикладом.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Скільки коштує професійне вигорання персоналу
І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи