Виправленому вірити: як блокчейн переможе шахрайство в держреєстрах

І чому Україні потрібен блокчейн-нотаріат
Виправленому вірити: як блокчейн переможе шахрайство в держреєстрах
Фото Shutterstock

Квартири на Печерську, мережа супермаркетів «Novus», бізнес-центр Укрсоцбанку – далеко не повний перелік майна, на яке скоїли замах шахраї за допомогою зломів різних держреєстрів за цей рік.

Екстериторіальність реєстраційних послуг (можливість нотаріуса із Сум виконувати дії зі столичною нерухомістю), скасування свідоцтв про право власності на нерухомість (запис у реєстрі став достатнім підтвердженням права власності на будинки і квартири), відсутність єдиної електронної бази паспортів (у разі підробки фото в документі нотаріус не може перевірити справжність особи, яка до нього звернулася), – сприятливе середовище для махінацій із записами в державних базах даних.

Позачерговий з’їзд нотаріусів України підтвердив, що з початку 2016 року було здійснено понад 300 сторонніх втручань у реєстр, постраждали більш ніж 20 нотаріусів. З комп’ютерів деяких із них за одну сесію було проведено понад 50 незаконних дій.

У відповідь на уразливість системи Мін’юст порекомендував нотаріусам починати свій день із перевірки робочого комп’ютера на предмет втручань. Власникам бізнесу й нерухомості порадив моніторити записи в реєстрах про особисті активи. А сам зареєстрував законопроект, у якому запропонував відкотити систему реєстрації прав на нерухомість до паперових носіїв, повернувши друковані свідоцтва.

Але наскільки послідовними є такі дії уряду у світлі взятого курсу на електронний документообіг? І чи можливо таку проблему вирішити за допомогою нових технологій, а не паперу?

Блокчейн-месія

$290 млн – такий розмір інвестицій влито у розвиток світової блокчейн-індустрії за першу половину 2016 року (Juniper Research). Завдяки цій технології канадський банк ATB Financial у співпраці з блокчейн-стартапом Ripple здійснив першу міжбанківську транзакцію без посередника. На цій самій технології британський банк Barclays у партнерстві з ізраїльським стартапом Wave вперше закрили міжнародну торговельну операцію з використанням електронного документообігу. З її допомогою побудували прозорі системи реєстрації прав на землю в Грузії, Швеції та Гондурасі.

У чому її принади й чому за неї готові стільки платити? На це є три причини.

Перша: блокчейн не можна відключити. Він існує одночасно на всіх пристроях, які підтримують його роботу. Безперебійне функціонування цієї технології вже сьомий рік поспіль доводить блокчейн біткоїнів (біткоїн – це peer-to-peer система передавання цінності, а також однойменна криптовалюта).

Друга: запис у блокчейні практично неможливо підробити. Блокчейн – це ланцюжок блоків. Кожен блок – це пул записів, кожен з яких пов’язаний із попереднім асиметричним шифруванням. Система не підтвердить новий запис, поки не підніме весь ланцюжок блоків, не знайде потрібний блок і не звірить ключі шифрування. В інтерфейсі користувача це нагадує сервіс GoogleDocs, де зміни в документі бачить кожен, хто має доступ до системи.

Третя: блокчейн прозорий і незмінний. Внесений один раз запис уже ніколи не зможе бути підроблений або стертий. Хіба що вимкнути весь світовий інтернет і переписати блокчейн заново, починаючи з першого блоку.

Заморський досвід регулювання блокчейну

Сьогодні багато країн почали говорити про блокчейн. Національні Збори Франції, Сейм Польщі, Держдума РФ – далеко не повний список парламентів, які за останні кілька місяців провели конференції щодо розподілених технологій.

Піонерами впровадження блокчейну у реєстраційні сервіси стали Естонія (проект BlockNotary в партнерстві зі світовою інтернет-організацією BitNation) і два американські штати – Вермонт і Делавер. Але якщо в Прибалтійській країні це поки тільки експеримент, то штат Вермонт уже відкрив свою регуляторку для запуску блокчейну в GovTech на повну.

Вони прийняли Bill H.868, згідно з яким запис у блокчейні отримує статус доказу в суді згідно з Vermont Rule of Evidence 902, якщо буде дотримано кілька умов. Перша – це внесення запису до блокчейну особою, яка діє під присягою, на підставі письмової заяви дієздатної особи і з фіксацією дати й часу створення запису. Друга – використання блокчейну як регулярної практики (прецедентний момент).

Впровадження блокчейну в Україні

Україні можна запропонувати пілотний проект зі схожими умовами. Прирівняти в Цивільному кодексі статус запису в блокчейні до статусу нотаріального засвідчення та державної реєстрації. Паралельно внести зміни в закон про нотаріат, якими запропонувати нотаріусам можливість працювати з блокчейном за дотримання певних умов (сертифікація софту, процедура створення запису тощо). Нотаріуси отримали печатки держреєстратора ще в далекому 2013-му. Тому для реєстрації нерухомості в блокчейні залишиться тільки підготувати технічне рішення.

І нехай адмінцентри залишаються на старих реєстрах. А нотаріуси як експеримент переходять на нові технології. У момент, коли ДП «Українські спецсистеми» знову вирішить заощадити на системі охолодження серверів і кілька терабайт даних українських громадян буде знову втрачено (як це було в грудні 2015-го у ДФС) – блокчейн-реєстр продовжить працювати. А можливості зломів і маніпуляцій із даними в реєстрах буде зведено до нуля.

Сьогоднішня влада багато говорить про децентралізацію. Але чи готова вона відібрати один із ключових атрибутів влади – реєстр нерухомості – у корумпованих чиновників і довірити його розподіленим технологіям? Це питання поки залишається відкритим. Хоча рішення вже готове. Залишилося тільки взяти і впровадити.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Скільки коштує професійне вигорання персоналу
І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи