Володіти світом: чому необхідно повернути в закон положення про право власності на інформацію

Як однією зміною в законодавство легалізувати торгівлю біткойнами, танками з WOT і пабліками в соцмережах
Володіти світом: чому необхідно повернути в закон положення про право власності на інформацію
Фото shutterstock

Як бізнесу підтвердити право власності на корпоративну сторінку в Фейсбуці чи Вконтакте? За яким договором компанія купує біткойни і ставить їх на свій баланс? Як амортизує свій віртуальний бойовий інвентар кіберспортивний бізнес?

Середня ціна пабліку ВК з кількістю передплатників від 50 000 сьогодні становить $300; ціна одного біткойна ─ $700; а прокачаний танк у грі World of Tanks, який пройшов більше 25 000 боїв і має 60%-вий рейтинг перемог, коштує $1000. Що об'єднує ці предмети віртуального світу? Відповідь ─ відсутність у Цивільному кодексі договору, за яким ними можна торгувати. Результати такого пробілу регулярно спливають у новинах: це й сками криптовалютних бірж, і шахрайства з продажем сторінок Вконтакте, і маніпуляції з ігровими акаунтами.

Не можна сказати, що криптовалюта, віртуальні спільноти та ігрові персонажі виключені з цивільного обороту. Але, водночас, невизначеність їх юридичного статусу перешкоджає розвитку віртуальної індустрії. Як їх розглядати сторонам угоди: як цифровий товар, віртуальне майно чи право доступу до онлайн-середовища? Демагогію навколо цього питання можна припинити в один крок, повернувши до Закону про інформацію одне усіма забуте положення.

Між податковими змінами і суперечками навколо держбюджету, парламентарії «по-тихому» прибрали з закону 1992 року №2657-XII «Про інформацію» кілька норм

Давайте згадаємо трохи новітньої історії. 2011 рік. Верховна Рада VI скликання працює в поті чола. Депутати розглядають чергові зміни в законодавство. І ось, саме тоді, між податковими змінами і суперечками навколо держбюджету, парламентарії «по-тихому» прибрали з Закону 1992 року №2657-XII «Про інформацію» кілька норм.

Серед них ─ положення про право власності на інформацію. Воно дозволяло здійснювати будь-які законні дії з інформацією, в тому числі ─ торгувати нею нарівні з нерухомістю і продуктами харчування. Але його порахували застарілим і таким, що не відповідає часу.

Якщо постаратися побачити корінь природи перерахованих вище об'єктів, то стане очевидним, що біткойн ─ це інформація в блокчейні (така ж ситуація з фішками в онлайн-гемблінгу). Спільнота в соцмережі ─ це пул цікавих фактів, картинок або жартів, на оновлення яких підписалася N-на кількість користувачів, що також є інформацією. А прокачаний персонаж у комп'ютерній грі ─ це комбінації різних ігрових можливостей, що, по суті, також є інформацією в ігровому акаунті.

У нас же сьогодні ситуація така.

Біткойн в Україні ─ «нехрещене дитя», за яким давно вже стоїть пристойна сума грошей, але цінність якого держава поки що не готова визнати. Апеляційний суд м.Києва місяць тому своїм рішенням підтвердив цю тезу, зазначивши, що біткойн не має ознак матеріального світу, він ─ не майнові права, не товар, а взагалі …порядок обігу віртуальної валюти/криптовалюти Bitcoin нормативно не врегульовано».

У свою чергу, Нацбанк вважає його грошовим сурогатом, оборот якого небажаний, а правоохоронні органи активно наповнюють реєстр судових рішень визначеннями слідчих суддів про фінансування тероризму криптовалютою.

Біткойн в Україні ─ «нехрещене дитя», за яким давно вже стоїть пристойна сума грошей, але цінність якого держава поки що не готова визнати

Повертаючись до ігрових акаунтів і адмінправ «розкручених» спільнот у соціальних мережах, варто відзначити торгівлю ними на сумнівних форумах, де кожна десята угода ─ шахрайська. Це при тому, що обсяги продажів ігрових героїв однієї тільки World of Warcraft досягають $3 млн на рік.

Питання юридичного статусу віртуальних предметів залишається відкритим. У той же час досить поглянути на капіталізацію криптовалют, які в цьому році досягли позначки $10 млрд, і стає очевидним, що їх оборот впевнено наближається до обсягів торгівлі дорогоцінними металами. Це питання можна вирішити однією зміною в законодавство ─ повернути до Закону про інформацію положення про право власності на інформацію, яке виключили п'ять років тому. Таким шляхом іде Китай, де зосереджено 95% світового біткойн-обороту і $22,5 млн онлайн-гемблінгу.

Тоді на сайти вітчизняних біткойн-обмінників можна було б повісити прозорі оферти. Для торгівлі спільнотами в соцмережах створити відкриті біржі. А персонажів у кіберспорті продавати з молотка на аукціонах, нарівні з болідами Формули 1.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 1
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
bitaps_com
bitaps_com — 25.02.2017, 10:31

Примайте Биткоины на своем сайте. https://bitaps.com/

Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Скільки коштує професійне вигорання персоналу
І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи