Перспективи-2017: від енергетичних популістів до енергетичних консолідаторів

Що чекає електроенергетику в новому році
Перспективи-2017: від енергетичних популістів до енергетичних консолідаторів
Фото shutterstock

Майже 20-річне існування квазіпулу в електроенергетиці України є прямим доказом, що управління галуззю в ручному режимі призводить до збагачення тих, хто стоїть біля рубильника, і зубожіння тих, хто від цього «рубильника» залежить. Українська енергетика із завзятістю, гідною кращого застосування, довела всім, що можна продавати електроенергію, в ціні якої майже 30% ─ дотаційні сертифікати.

Іншими словами ─ це віртуальний перерозподіл всіх оплачених споживачами грошей, що пропускаються через сито так званого алгоритму. При цьому чинний закон легалізує, по суті, картельну угоду і звільняє від відповідальності основного покупця-продавця електроенергії. Детальніше про стан електроенергетики в Україні та її перспективи спеціально для Forbes розповість Світлана Голікова, директор компанії «ТрансЕнергоКонсалтинг».

Населення, привчене політиками сприймати електроенергію як соціальне благо, багато років переплачувало за неї в ціні товарів, транспорті чи послугах, не піклуючись про енергоефективність та енергозбереження. Ми опинилися в числі енергетично бідних країн, коли майже половина населення може собі дозволити споживати трохи більше 100 кВт на місяць на сім'ю, і це не економія, і далеко не завжди мотивована поведінка.

У 2016 році наші парламентарії, частина з яких все-таки вміє тримати слово і робити справу, проспівали «Оду радості» про незалежного регулятора енергетичного та житлово-комунального сектору і впритул наблизилися до реформаторського закону про енергоринок.

Ми чули заклики до «Тарифного майдану», але залишилися глухими, тому що на Майдан виходять за волю, честь і гідність, а не за перерахунок коефіцієнтів

До речі, інший не менш реформаторський енергетичний закон, іменований у середовищі енергетиків законом «про засади», в дійсності так «із засади» і не вийшов, хоча набув чинності майже два роки тому. Але на заміну йому енергетичні консолідатори працюють над новим законопроектом, в який кинули тисячу каменів у вигляді поправок. Хто не без гріха? Кидайте ще.

Силами тих же людей, що шукали і знаходили компроміс із законом про національний регулятор, вдалося не скотитися до лобіювання інтересів виробників неекологічної електроенергії й опублікувати нехай і не дуже амбітний, але все-таки перспективний проект «Енергостратегії 2030».

Силами інших, що поєднують таланти профі та популяризаторів, обиватель почув про «Роттердам+», «Трансформаторів++» і «RAB регулювання+++». Щоправда, останній термін асоціювався у них з маркою модного позашляховика, але загалом висновок було зроблено правильний: крадуть.

Від третіх ми чули заклики до «Тарифного майдану», але залишилися глухими, тому що на Майдан виходять за волю, честь і гідність, а не за перерахунок коефіцієнтів. Хоча в наших умовах і це не завадить.

Воля реалізовувалася в тисячі нових індивідуальних побутових електроустановок, честь і гідність переважали швидку економічну вигоду і втілювалися в сонячних панелях, вітряках, теплових насосах, твердопаливних і біогазових котлах, енергоаудиті та теплоізоляції. Ініціатива і професіоналізм знаходили себе в унікальних сонячних колекторах, «розумних» мережах або мобільних додатках для зручності споживачів.

Головне в енергетиці ─ споживач, і він повинен отримувати максимум інформації, яка давала б йому можливість вибирати й оптимізувати своє енергоспоживання

Всі разом, клянучи «злочинну владу», ставили лічильники і підраховували ефект від переходу на зонні тарифи. І таки отримували його.

Завзято доводили, що головне в енергетиці ─ споживач, і він повинен отримувати максимум інформації, яка давала б йому можливість вибирати й оптимізувати своє енергоспоживання. Він не повинен годинами сидіти в чергах і місяцями чекати підключення до мережі. Він повинен отримувати кваліфіковану допомогу при вирішенні питання з постачальником і не платити за це більше, ніж його борги і нерви.

Що далі?

А далі в нас буде вибір. Ось тут зробимо паузу й не будемо писати про погане. Це як у гороскопі: ви можете вибрати те, що хочете. І це станеться.

Енергетична політика, стратегія і безпека. Можна трохи попіаритися, розповісти, які ми молодці, виконали умови Угоди про асоціацію Україна – ЄС, І прийняли, прийняли, прийняли. І навіть Паризьку хартію врахували. Як потім контролювати виконання, якщо це все буде на рівні розпорядження КМУ?

А можна подивитися на заклопотані бізнесом обличчя колег-депутатів, важко зітхнути, подумати трохи і вирішити, що навіть якщо серед них немає людей із гучними історичними прізвищами, то масштабно мислити нікому не заборониш. Згадати, що у тебе в запасі є з десяток професіоналів, і готувати закон про енергетичну політику, безпеку та дипломатію. Справа не в назві. В суті. У послідовності й можливості бути реалізованим. У розумінні загроз і того, що ти залишиш після себе. У підтримці та контролі.

Енергетичний регулятор. До повного оновлення складу НКРЕКУ ще майже два роки, але все почнеться вже в 2017-му. Інтерес буде навіть не в тому, кого виберуть, а в тому, хто піде, і як буде сформована конкурсна комісія. Як пройде сам конкурс. Без сумніву, кандидати будуть цікаві, навіть несподівані. Від того, хто увійде до її складу, багато в чому залежатиме, чи отримає НКРЕКУ кредит довіри суспільства. А ось внутрішні регламенти регулятора повинні істотно оновитися, особливо в частині захисту прав споживача. Не виключено, що це вимагатиме нового законодавства. Поки що це ─ тема для фахівців, і вони є.

Енергетичний ринок. Тут повинні працювати консолідатори. Або миротворці. У чому основна місія миротворця? Позначати присутність. Це люди і з минулої влади, і з енергокомпаній, і молоде покоління, що не боїться змін. По-іншому не вийде. Повільний український енергоринок буде так само повільно трансформуватися. Ми упустили сприятливий час для його зміни в 2005-2009 роках.

Повільний український енергоринок буде так само повільно трансформуватися. Ми упустили сприятливий час для його зміни в 2005-2009 роках

Згадаймо, до речі, хто тоді були прем'єрами. Незакінчена п'єса для механічного перенесення європейської моделі в українські чорноземи, гори, ліси і степи, на яких стоять радянські ТЕСи, АЕСи і ЛЕПи, не зазвучить. Однак партитуру напишуть. Потім ще не раз переписувати будуть. А ринок буде проростати знизу. Зерна кинуто. Слідкуйте за розвитком мереж.

Енергетичні компанії. Шість шматочків пирога у вигляді акцій обленерго. І вишенька на тортик у вигляді «Центренерго». Кісточкою від вишеньки ще ніхто не подавився? Шкода. Можна помріяти на цю тему. А ще повангувати, щоб, наприклад, у Хмельницький прийшла європейська або японська (так-так!) компанія зі світовим ім'ям. Але зберегла чудовий перспективний менеджмент, розвиваючи технології і працюючи на споживача. А інших власників зібрала і сказала: «Ні тепер немає у нас з вами близькості. Одна тільки енергобезпека і нові технології. І навчіться, нарешті, боротися не за чергу до «тіла», а за споживача».

Енергетичні технології. Вони є. Вони приходять. Вони будуть. Люди є. Освіту підтягнути. Не заважати.

Енергетичний споживач. Вчитися. Думати. Не тільки як оптимізувати витрати, але і як самому стати частиною енергосистеми, поєднуючи виробництво і споживання.

Велику енергетику і маленьку людину не можна порівняти за рівнем впливу. Але тисячі і мільйони маленьких споживачів колись пройдуть свій особистий «Енергомайдан» і стануть вільними.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 2
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Дмитрий Иванов
Дмитрий Иванов — 08.03.2017, 13:37

Про популистов - это верно подмечено. Ничего, ситуация на энергопоприще постепенно стабилизируется и скоро они сойдут на нет, как тараканы зимой.

Клименко Сергей
Клименко Сергей — 08.03.2017, 08:50

Хорошо, что не прокатило с тарифным майданом, этого еще "не хватало". Надо дать время кабмину и НКРЭ, динамика уже положительная.

Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Скільки коштує професійне вигорання персоналу
І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи