В очікуванні економічного зростання: як Україні подолати кризу

І які можливості для цього закладені в затверджених НБУ «Основних принципах грошово-кредитної політики на 2017 рік»
В очікуванні економічного зростання: як Україні подолати кризу
Фото Юлія Березовська/POOL НБУ

Упродовж багатьох десятиліть економічне зростання займає найважливіше місце в ієрархії цілей урядів переважної більшості країн світу. Причому це стосується не тільки найбільш передових, а й країн, що розвиваються. Як країн з капіталістичною економікою, так і з жорстко централізованим економічним укладом (хоч вони, можливо, незабаром і перейдуть у розряд вимираючих видів). При цьому саме темпи зростання економіки є тією метою, яка в багатьох державах досягається далеко не повною мірою ─ до таких останнім часом належить, на жаль, і Україна.

Тому в професійних дискусіях, таких, наприклад, які велися в процесі підготовки і затвердження «Основних принципів грошово-кредитної політики на 2017 рік», треба чітко усвідомлювати пріоритетність ─ на даному етапі розвитку України ─ економічного зростання над іншими завданнями. Водночас у подібних дискусіях слід розглядати економічне зростання як щось таке, чому можна як протидіяти, так і сприяти ─ залежно від пріоритетів і можливостей держави і суспільства.

По суті, питання про економічне зростання з філософської точки зору полягає в наступному ─ як держава і суспільство повинні розподіляти свої ресурси між поточними потребами і зручностями, з одного боку, і потребами найближчого майбутнього чи навіть наступного покоління. При цьому необхідно розуміти, що в кожен момент часу можливості України обмежені успадкованими від минулого виробничими ресурсами, технологіями та знаннями.

На етапі обговорення «Основних принципів грошово-кредитної політики на 2017 рік» найгостріші дискусії точилися навколо сили акценту на проблеми інфляційного таргетування. У цьому плані зазначимо, що в розвинених країнах і тих, що розвиваються, вже близько 50 років інфляція часто є наслідком макроекономічних шоків.

Немає підстав сумніватися в тому, що високі темпи зростання споживчих цін, що спостерігалися в Україні в 2014-2015 роках, були наслідком шоку, який впливав на вітчизняну економіку після початку військового конфлікту на сході країни. Різке падіння експорту (істотна частина експортованої продукції вироблялася на тимчасово окупованій території або на території, зруйнованій воєнними діями) призвело до серйозного наростання негативного сальдо зведеного платіжного балансу, наслідком чого стала девальвація, яка послужила однією з найважливіших причин інфляції. Згладжування ситуації з платіжним балансом у 2016 році дозволило Раді Нацбанку при затвердженні «Основних принципів грошово-кредитної політики на 2017 рік» акцентувати увагу на питаннях забезпечення зростання економіки, не обмежуючись лише проблемою цінової стабільності.

Питання про економічне зростання з філософської точки зору полягає в тому, як держава і суспільство повинні розподіляти свої ресурси між поточними потребами і зручностями, з одного боку, і потребами найближчого майбутнього чи навіть наступного покоління

Безперечно, одним із способів для відповідального уряду і Центробанку гарантувати собі хорошу репутацію є такий ─ оголосити запланований або таргетований темп інфляції і потім заслужити довіру, виконуючи свої обіцянки. Однак навіть центральні банки провідних країн світу, які, в силу поставлених перед ними завдань, мають на меті в тому числі і сприяння ціновій стабільності, часто встановлюють у якості «таргету» зовсім не низькі темпи інфляції. І роблять це тому, що надмірно низька інфляція не завжди ефективна, якщо розглядати питання комплексно і системно, оскільки вона може спровокувати рецесію.

В аспекті деталей корекції «Основних принципів грошово-кредитної політики на 2017 рік», проведеної Радою Нацбанку порівняно з проектом документа, поданим Правлінням НБУ, важливо звернути увагу на те, що в затвердженому документі збільшилося вікно можливостей для взаємного посилення цінової стабільності, економічного зростання , а також фінансової стабільності. Рада НБУ вважає це досягненням, спрямованим на створення передумов до відновлення економічного зростання в Україні.

Чому ж слід заглибитися в деякі відмінності між запропонованою Правлінням та затвердженою Радою НБУ редакціями згаданого документа? Причин кілька. По-перше, потрібно нагадати про те, що новозеландський економіст Олбан Філліпс в 1958 році опублікував результати своїх досліджень, згідно з якими між зміною номінальної зарплати і рівнем безробіття, як правило, існує зворотна залежність.

Подальші дослідження, проведені відомими економістами Полом Самуельсоном і Робертом Солоу (обидва ─ Нобелівські лауреати), дозволили уточнити відкриту О.Філліпсом залежність, замінивши фактор номінальної зарплати рівнем інфляції (однак графічне відображення зворотного зв'язку між рівнем інфляції і рівнем безробіття відоме як «крива Філліпса»). Ця зворотна залежність пояснюється тим, що високий рівень безробіття змушує людей, які шукають роботу, погоджуватися на нижчу заробітну плату, що, звісно, стримує зростання цін.

Відповідно до думки ряду авторитетних економістів, по суті, схожа з «кривою Філліпса» залежність існує між динамікою інфляції і динамікою промислового виробництва. Тому впевнена і беззастережна перемога над інфляцією може в довгостроковій перспективі дати неоднозначний результат ─ ми знаємо чимало прикладів того, як можна виграти битву, але програти війну. При всій важливості забезпечення стабільності цін важливіше виграти війну ─ тобто забезпечити стійке економічне зростання в Україні.

Упевнена і беззастережна перемога над інфляцією може в довгостроковій перспективі дати неоднозначний результат ─ ми знаємо чимало прикладів того, як можна виграти битву, але програти війну

По-друге, пом'якшення в остаточному варіанті тексту «Основних принципів грошово-кредитної політики на 2017 рік» формулювання щодо цінової стабільності, порівняно з іншими цілями, з «безсумнівного пріоритету» на «пріоритет», незважаючи на гадану малозначність, насправді є серйозним досягненням. Очевидно, що це вірна ознака того, що з часом ─ і є надія, що вельми швидко ─ в «Основних принципах», що затверджуються Радою Нацбанку, на перше місце вийде питання саме забезпечення економічного зростання.

Ми розуміємо, що прискорення темпів зростання економіки ─ ще не означає забезпечення більш повного використання наявних ресурсів, виробничих потужностей і робочої сили. Але, приводячи в дію незайняті ресурси, в тому числі і збільшуючи зайнятість населення, що має важливий соціальний ефект, ми зможемо збільшити споживання як сьогодні, так і в майбутньому.

В економіці України, яка має проблеми внаслідок невисокого рівня використання виробничих потужностей і робочої сили, прискорення зростання агрегованого попиту є нагальною потребою. Тут важливо усвідомлювати, що цей процес певною мірою підтримує сам себе ─ певна частина приросту обсягів виробництва, який може бути забезпечений у результаті підвищення завантаження потужностей, буде використана для розширення виробничих потужностей української економіки в найближчому майбутньому.

Але проблема забезпечення довгострокового, стабільного і якісного економічного зростання все ж більше стосується питань пропозиції і виробничої потужності економіки, ніж питань попиту. Звичайно, в тактичному плані підвищення попиту на товари і послуги з боку підприємств і домогосподарств за допомогою збільшення завантаження виробничих потужностей здатне дати імпульс збільшенню обсягів виробництва в економіці України, що, по суті, означає зростання економіки. Але в стратегічному плані обсяги виробництва і реальний попит навряд чи можуть збільшуватися швидше, ніж виробничі потужності у вітчизняній економіці.

Проблема забезпечення довгострокового, стабільного і якісного економічного зростання все ж в більше стосується питань пропозиції і виробничої потужності економіки, ніж питань попиту

Нам потрібно паралельно зосередитися на двох концептуально важливих напрямках. Перший ─ сприяння зростанню виробництва в традиційних для нинішньої структури економіки України галузях (сільське господарство, металургія, хімічна промисловість), продукція яких продовжує користуватися попитом, в тому числі на міжнародних ринках. Друге ─ створення умов для максимально швидкої реіндустріалізації економіки країни з акцентом на аддитивне виробництво, альтернативну енергетику, інтернет речей, що і стане на ділі, а не на словах структурними реформами.

Вважаю, що всі ми ─ і члени Ради НБУ і, сподіваюся, члени Правління НБУ ─ згодні з бажаністю заходів, які сприяють зростанню економіки, але не супроводжуються небажаними витратами. І якщо саме в цьому полягає політика забезпечення економічного зростання, сприяти чому будуть затверджені Радою Нацбанку «Основні принципи грошово-кредитної політики на 2017 рік», то ми на вірному шляху.

А пункт «Підтримка стійких темпів економічного зростання і економічної політики уряду України», що з'явився в «Основних принципах грошово-кредитної політики на 2017 рік» з ініціативи Ради НБУ, відкриває можливості для такого бажаного усіма українцями пожвавлення економічної активності, наслідком чого повинні бути збільшення доходів населення і підвищення рівня зайнятості.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 1
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Rostislav Olexenko
Rostislav Olexenko — 11.01.2017, 19:57

Організуйте вільний обіг валют. Тоді в Україну одразу підуть інвестиції.

Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Скільки коштує професійне вигорання персоналу
І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи