Усе найкраще – дітям: Китай дає ще один шанс українським молочникам

Бебі-бум і вподобання китайськими батьками іноземних продуктів харчування дають можливість українським виробникам вийти на цей перспективний ринок
Усе найкраще – дітям: Китай дає ще один шанс українським молочникам
Фото bayer

Скасування політики «одна сім'я ─ одна дитина» виявилася «дуже своєчасною і дуже ефективною», стверджує китайська влада. Згідно із заявою представника Державного комітету у справах охорони здоров'я і планового дітонародження Яна Веньчжуана, минулого року в Піднебесній народилося 17,86 млн осіб.

Політику «одна сім'я ─ одна дитина» було введено в 1979 році з метою обмеження приросту населення. В результаті кількість працюючих громадян з часом почала стрімко скорочуватися, і у влади країни з’явилися побоювання, що китайці працездатного віку незабаром не зможуть утримувати старіюче населення.

Тому в жовтні 2015 року в демографічну політику КНР було внесено поправки, які дозволили мати по двоє дітей. Багато китайських сімей стали планувати народження дитини на рік вперед. І вже до кінця 2015-го німецька фармацевтична компанія Merck AG заявила про підвищення продажів у Китаї ліків від безпліддя, а на початку 2016-го кількіть бронювань у пологових будинках Пекіна підскочила на 30%.

Завдяки тому, що середній клас у КНР активно зміцнюється, нарощуючи свої доходи, обсяг продажів дитячого харчування щороку збільшується в середньому на 18%. При тому, що сьогодні на весь Азіатсько-Тихоокеанський регіон припадає 49% світового ринку, на Китай, за різними оцінками, відводять 28-32%. У грошовому вираженні обсяг цього ринку на даний момент вже складає майже $30 млрд на рік. А до 2020 року, за прогнозами аналітиків, Китай забезпечить 45% світового попиту на продукти харчування і товари для догляду за дітьми.

Ринок дитячого харчування в Китаї ─ дуже динамічний. Багато в чому це пояснюється тим, що мами китайських малюків вже не готові жертвувати своєю професійною кар'єрою і сидіти вдома з дитиною, тому досить швидко їм доводиться відмовлятися від природного вигодовування і переводити дітей на молочні суміші. В результаті такі суміші стали продуктом номер один серед імпортних товарів, що реалізуються китайською торгівлею.

До 2020 року Китай забезпечить 45% світового попиту на продукти харчування і товари для догляду за дітьми

Так, згідно з даними звіту про купівельні вподобання жителів Китаю, за період з 2008 по 2013 роки майже два мільйони китаянок витратили близько 16,3 млрд юанів ($2,5 млрд) на купівлю дитячих молочних сумішей закордонного виробництва. І з кожним роком ця цифра зростає.

Іноземні бренди займають понад 80% ринку дитячого харчування в КНР. Перше місце за популярністю серед китайських споживачів ─ у молочній суміші Aptamil (Німеччина), за нею йдуть сухі суміші, вироблені в Нідерландах, Великобританії і Австралії. Низка місцевих торгових марок ─ Boistime, Scient і Ausnutria ─ намагаються позиціонувати себе як іноземні, і цей прийом добре працює.

Мешканки Китаю демонструють стійкий вибір імпортного дитячого харчування після «меламінового» скандалу 2008 року, коли від годування молочною сумішшю, що містила отруйну хімречовину, в Китаї померли 6 і постраждали понад 300 000 немовлят. А в червні минулого року довіру покупців до дитячого харчування китайського виробництва було вчергове підірвано: три місцевих бренди були змушені відкликати свою продукцію з прилавків магазинів через високий вміст у них нітратів.

Для українських виробників ринок дитячого харчування КНР можна розглядати як перспективний. Він далекий від насичення і незбалансований: більше 70% ─ це молочні суміші, і тільки 20% припадає на каші і 3% ─ на інші види харчування.

При виході на ринок КНР необхідно врахувати масу нюансів ─ від назви торгової марки (її інтелектуальний захист і милозвучність китайською мовою), особливостей культури споживання ─ до оформлення упаковки і маркетингу

Як вже говорилося, китайці надають перевагу іноземним брендам, що певною мірою спрощує процедуру просування нової торгової марки (головне, щоб вона вироблялася на території Китаю). Також слід враховувати, що китайські батьки, прагнучи купити дитяче харчування за кордоном, активно використовують міжнародний e-commerce. Це дозволяє новим іноземним виробникам виходити на цей ринок за допомогою інтернет-майданчиків.

Однак, плануючи вихід на китайський ринок, слід враховувати, що це ─ однозначно «ринок покупця», і конкуренція на ньому виключно висока. На жаль, китайці мало знають про Україну і її товари. Крім того, при виході на цей ринок необхідно врахувати масу нюансів ─ від назви торгової марки (в першу чергу, її інтелектуальний захист і милозвучність китайською мовою), особливостей культури споживання до оформлення упаковки і маркетингу (який теж буде сильно відрізнятися від європейського).

Найгострішою на сьогодні є проблема відсутності українських торгових марок, які б однозначно розпізнавав китайський споживач. Але це ─ не безвихідна ситуація: лояльність до брендів виховується, а їх впізнаваність нарощується. У компаній повинні з'явитися експортні стратегії, кастомізовані під ринки конфуціанського ареалу. Їх презентаційні матеріали повинні бути перекладені китайською, а реклама, створена місцевими PR-компаніями, повинна звучати по радіо, закликати зі сторінок газет і журналів, миготіти на екранах телевізорів.

Також відчутно піде на користь просуванню українського дитячого харчування на ринок КНР участь лідерів національного ринку в ключових виставках харчової продукції, представлення її на провідних онлайн-майданчиках, демонстрація продукції на полицях українського павільйону Всесвітнього центру імпортних продуктів харчування в Шеньчжені.

І якщо реалізувати ці кроки в правильній послідовності, то китайський ринок може стати «новим Ельдорадо» для українських виробників.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Скільки коштує професійне вигорання персоналу
І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи