Собі у збиток: чи залежить добробут українця від успішності АПК

Чому аграрний сектор не став каталізатором соціально-економічного підйому сільських територій
Собі у збиток: чи залежить добробут українця від успішності АПК
Фото Noah Buscher / unsplash

Структурні зрушення в національній економіці, які мали місце в 2014-2015 роках, призвели до зниження потенціалу металургії як головного експортного сегмента в силу як об'єктивних (сировинна рецесія на світових ринках), так і суб'єктивних (висока енергоємність виробленої продукції) причин. Падіння ділової активності в металургії зумовлено посиленням конкуренції на світових сировинних ринках, а також військовими діями на сході країни. Експансія виробників дешевої азійської сталі на світовий ринок, яка за якісними характеристиками краща за вітчизняну, привела до втрати вітчизняними експортерами своїх традиційних ринкових ніш.

Водночас хімічна промисловість і машинобудування через свою неконкурентоздатність і значну залежність від російського ринку так і не змогли переорієнтуватися на інші регіони світу. Тому в поточній ситуації єдиною конкурентною перевагою України залишилася наявність родючих ґрунтів, які дозволяють нарощувати виробництво і експорт продовольства і поступово зменшувати світовий дефіцит продуктів харчування і сировини для їх виробництва.

Незважаючи на те, що аграрний сектор став містоутворюючою ланкою національної економіки і в останні роки його продукція є основною складовою українського експорту загалом, значного поштовху для соціально-економічного підйому села це не дало. Підвищений рівень капіталізації окремих сегментів аграрного сектору є наслідком надмірної експлуатації природно-ресурсного потенціалу, свідченням чого виступає нарощування посівних площ сільськогосподарських культур експортної, зокрема, енергетичної спрямованості.

Інтенсивний розвиток аграрного сектору в Україні призвів до підвищення рівня середньої зарплати в даній сфері бізнесу. Номінальне її значення з 2002 року збільшилося в 24 рази і досягло 4432 гривень в 2016-му. Разом з тим реальна купівельна спроможність середньої зарплати в агросекторі залишається на рівні докризового 2008 року.

Номінальна і реальна заробітна плата

в сільському, лісовому і рибному господарстві протягом 2002-2016 років

Себе в убыток: АПК Украины и благосостояние украинца

Дані: Державна служба статистики України

Таким чином зростання обсягів сільськогосподарського виробництва і капіталізації суб'єктів аграрного підприємництва не завжди супроводжується зростанням добробуту місцевого населення, оскільки роботодавець націлений на максимізацію прибутку, а не на комплексний розвиток сільських територій шляхом диверсифікації структури місцевого господарства.

Капіталовкладення в аграрний сектор також не перевищили показник 2008 року, який виявився найуспішнішим з точки зору залучення як внутрішніх, так і зовнішніх інвесторів.

Капітальні інвестиції

в сільське, лісове і рибне господарство в період 2002-2016 років

Себе в убыток: АПК Украины и благосостояние украинца

Дані: Державна служба статистики України

Іноземні інвестиції

в сільське господарство протягом 2004-2016 років

Себе в убыток: АПК Украины и благосостояние украинца

Дані: Державна служба статистики України

Так, завдяки створенню сприятливого інвестиційного клімату в 2008 році вдалося залучити чверть мільярда іноземних інвестицій в аграрну сферу, що в нинішніх цінах еквівалентно третині всіх капітальних інвестицій у сільське господарство.

Варто зазначити, що, починаючи з 2010 року, іноземні інвестори практично не цікавляться аграрним сектором України. Вони продовжують зазнавати збитків від девальвації національної грошової одиниці, виводячи раніше інвестовані кошти. 2014 і 2015 роки стали періодами рекордних збитків, оскільки був фактично знівельований той потенціал, який закладався в 2005-2008 роках і який ще сьогодні дозволяє отримувати доходи від експорту сільськогосподарської сировини.

Капіталізація аграрного сектору завдяки іноземним інвестиціям сьогодні знаходиться на рівні 2007 року. Варто також відзначити високий приплив іноземних інвестицій у сільське господарство в 2009 році на тлі світової фінансової кризи. У той же час показники 2010-2016 років так і не змогли перевищити навіть докризовий рівень 2009-го.

Незважаючи на деякий приріст капітальних інвестицій і зростання обсягів виробництва сільськогосподарської продукції, рівень оплати праці в агробізнесі залишається нижчим, ніж в загальному по економіці. Зокрема, так і не вдалося подолати розрив між середньою заробітною платою в цілому по Україні та відповідним показником у сільському господарстві. У 2016 році цей розрив становив майже 1000 гривень. Разом із тим на тлі падіння ділової активності в інших сферах економіки, відносне відставання зменшується, що відбувається за рахунок швидшого росту оплати праці в агросекторі порівняно з іншими сферами економіки.

Розрив між середньою заробітною платою

по економіці загалом і в сільському господарстві протягом 2002-2016 років

Себе в убыток: АПК Украины и благосостояние украинца

Дані: Державна служба статистики України

Крім низького рівня оплати праці, в сільському господарстві присутній тренд монополізації бізнесу і зубожіння домогосподарств, а також розорення сільських територій, і як наслідок ─ зниження чисельності сільських жителів через міграцію за кордон. Зокрема, випуск сільськогосподарської продукції домогосподарствами знижується на тлі зростання частки підприємств, що входять в інтегровані підприємницькі об'єднання холдингового типу, які продовжують монополізувати родючі чорноземи лісостепової зони України. Якщо в 2004 році домогосподарства забезпечували 60% всього агровиробництва в Україні, то вже в 2016-му їх частка впала до 40%, і продовжує скорочуватися й далі.

Співвідношення випуску продукції сільського господарства

домогосподарствами і сільськогосподарськими підприємствами

протягом 2004-2016 років

Себе в убыток: АПК Украины и благосостояние украинца

Дані: Державна служба статистики України

Зростання виробництва сільськогосподарської продукції через нарощування обсягів її випуску на сільськогосподарських підприємствах на тлі відсутності передумов зростання добробуту місцевого населення посилює соціальну нестабільність на селі, і відповідно, веде до загальної дестабілізації ситуації в країні. Сільськогосподарські підприємства, що входять у підприємницькі об'єднання холдингового типу, експлуатують значні площі сільськогосподарських угідь, і отримують, таким чином, значні обсяги земельної ренти. При цьому заробітна плата селян, що працюють на цих підприємствах, в реальному вимірі з урахуванням індексу цін виробників істотно не збільшилася.

Актуалізувалася необхідність посилення регулюючої ролі держави в напрямку стимулювання зростання заробітної плати найманих працівників сільськогосподарських підприємств, що виступає необхідною передумовою забезпечення стабільності в сільській місцевості.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Скільки коштує професійне вигорання персоналу
І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи