Блокування податкових накладних по-українськи

Як це працює і навіщо це потрібно
Блокування податкових накладних по-українськи

Одним із найскандальніших нововведень міні-податкової реформи 2017 року стало запровадження механізму блокування податкових накладних, який має запрацювати з 1 квітня 2017 року. Детальніше про це спеціально для Forbes розповість Роман Блажко, керівник податкової практики ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери».

Навіщо це потрібно?

Із введенням у 2015 році системи ПДВ-рахунків було завдано серйозного удару по «високомаржинальному» бізнесу «обналу» і фіктивного податкового кредиту. Але представники цієї ніші швидко знайшли слабке місце в системі ПДВ-рахунків і почали ним активно користуватися.

Незважаючи на свою просунутість, система ПДВ-рахунків абсолютно безпорадна проти зловживань, пов'язаних із постачанням товарів неплатникам ПДВ.

Наприклад, недобросовісний платник ПДВ купує на внутрішньому ринку або імпортує партію смартфонів з ПДВ, а потім перепродує її за ціною, що покриває витрати на податок, за готівку або навіть по «безналу» третім особам ─ неплатникам ПДВ. Податкових зобов'язань за такою операцією недобросовісний платник, звісно, не відображає і податкову накладну не реєструє.

Система ПДВ-рахунків абсолютно безпорадна проти зловживань, пов'язаних із постачанням товарів неплатникам ПДВ

Отже, у недобросовісного платника залишається податковий кредит, який можна з вигодою продати бажаючим заощадити на розрахунках з бюджетом. Покупець отримує «комплект документів», які дають право на податковий кредит.

При цьому виникає невеликий нюанс. У більшості випадків покупець податкового кредиту не зацікавлений у товарі, фактично реалізованому недобросовісним платником (в нашому прикладі ─ у смартфонах). Відповідно, «комплект документів» для покупця оформляється на продаж чогось іншого: наприклад, всіма улюблених консультаційно-інформаційних послуг.

У зв'язку з тим, що в процесі реалізації схеми відбувається трансформація одного товару в інший (в даному випадку ─ смартфони трансформуються в послуги), схема отримала народну назву «скрутки». З такими «скрутками», власне, і покликаний боротися механізм блокування податкових накладних.

Як це працюватиме?

Механізм блокування буде таким:

  1. У разі виявлення «скрутки» податковий орган надсилає платнику квитанцію про призупинення реєстрації податкової накладної.
  2. Платник має право надати податковому органу свої письмові пояснення (з додаванням необхідних документів) з метою підтвердження законності реєстрації податкової накладної.
  3. Пояснення платника розглядаються спеціальною комісією ДФС України протягом п'яти робочих днів із дня їх отримання. За результатами розгляду комісія приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної.
  4. Платник має право оскаржити рішення комісії в адміністративному і/або судовому порядку.
Механізм блокування податкових накладних необхідний для протидії шахрайству з податковим кредитом

Висновки і побоювання

Механізм блокування податкових накладних, безумовно, необхідний для протидії шахрайству з податковим кредитом. Разом з тим цей механізм пов'язаний з істотними ризиками для сумлінних платників. Останні ризикують потрапити «під гарячу руку» податківців, наділених новими широкими повноваженнями.

За великим рахунком, багато що залежить від того, наскільки грамотно будуть опрацьовані підзаконні акти, що визначають підстави для призупинення/скасування реєстрації податкових накладних. Затвердження таких актів покладено на Кабінет міністрів України.

Дуже важливо, щоб підстави для призупинення/скасування реєстрації податкових накладних були сформульовані гранично чітко і з урахуванням здорового балансу інтересів податкових органів і сумлінних платників. Зважаючи на складність питання і високу залежність рішень податкового органу від конкретних обставин справи ─ це справжній виклик навіть для світил податкового права.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Скільки коштує професійне вигорання персоналу
І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи