Як незвичайні формати аукціонів сприяли продажам мистецтва в 2016 році

І чого світовому та українському арт-ринків чекати від 2017 року
Як незвичайні формати аукціонів сприяли продажам мистецтва в 2016 році
Фото «Золотое Сечение»

У 2016 році український арт-ринок істотно пожвавився ─ продажі зросли в середньому на 12-20% порівняно з 2015-м. Сталося це не в останню чергу завдяки винахідливості аукціоністів: щоб розбуркати ринок, вони вводили нові формати торгів. Які саме і навіщо, а також про те, що станеться зі світовими та українськими арт-ринками в 2017 році, розповідає співвласник аукціонного дому «Золотое Сечение» Михайло Василенко.

З кінця 2015 року український арт-ринок почав поступово оживати ─ покупці охочіше купували мистецтво, надаючи, втім, перевагу недорогим роботам ─ до $5000. З іншого боку, завдяки кризі (саме завдяки!) у продажу з'явилися шедеври, які ще чотири-п'ять років тому навіть за дуже великі гроші неможливо було відшукати. У підсумку в руках професійних продавців опинилася величезна кількість рідкісних робіт, які «вимагали» свого покупця. Початок 2016 року чітко продемонстрував: колекціонери начебто готові купувати, але їм потрібна «вишенька на торті», яка допоможе прийняти рішення про придбання.

Такою «вишенькою» стали нові для України формати торгів ─ від голландського аукціону (ставки на пониження вартості лота) до «тихих» торгів (ставки робляться анонімно протягом передаукціонної виставки або онлайн). Наприклад, аукціонний дім «Золотое Сечение» восени 2016 року двічі провів торги, де поєднав «тихий», онлайн і класичний аукціони. В результаті рівень продажів склав 70% і 53%. А осінні торги аукціонного дому «Корнерс» принесли продажі в 40%. У тому числі й завдяки тому, що стартова ціна частини їх осінньої аукціонної колекції складала $1, що, безумовно, провокувало покупця робити біди і додавало азарту.

Как необычные форматы аукционов способствовали продажам искусства в 2016 году
Робота Олександра Ройтбурда із серії «Гей-готика»

У 2016 році основні продажі велися в сегменті $1000-10000 за роботу, а в 2015-му ─ $1000-5000. Причому мова йде не тільки про дорогу класику, але і про сучасне мистецтво. Яскраві приклади ─ продаж за $11000 на публічних торгах роботи Михайла Деяка «Стільці» (проект «Суть речей») при естімейті в $6000-8000. Робота Олександра Ройтбурда із серії «Гей-готика» пішла з молотка за $6600 при старті в $4500. Ці приклади свідчать: колекціонери поступово повертаються до дорогого contemporary art. Подібна тенденція збережеться і в 2017 році.

Тренд, який світові експерти прогнозують на 2017-й і який безпосередньо торкнеться й України ─ підвищений попит на «російське мистецтво», куди найчастіше включають і українських авторів. Причина ─ 100-річчя революції 1917 року. Підігріють цей інтерес заплановані виставкові проекти трендсеттерів світового ринку мистецтва: нью-йоркського MoMA (A Revolutionary Impulse: The Rise of the Russian Avant-Garde ─ з березня 2017 року) і лондонського Tate Modern (Red Star over Russia ─ з листопада 2017 року).

Підвищена увага світових продавців до колекціонерів з Азії ─ ще одна тенденція року Вогняного півня. Якщо раніше азіатські збирачі цікавилися переважно власним мистецтвом, а якщо й купували закордонне ─ то лише дуже відомих художників, то зараз вони відкриті для молодого європейського і американського арту. Їх купівельні спроможності настільки високі й істотні для світових гравців ринку, що Sotheby's, Christie's і Phillips навіть перенесли свої традиційні лютневі торги в Лондоні на березень ─ період після китайського Нового року.

До речі, українські автори теж до душі азітскому покупцеві. Молоді художники, виставляючись на арт-ярмарках у Китаї і Тайвані, успішно розпродають свої картини і створюють таким чином ринок на українське мистецтво серед місцевих колекціонерів. Хоча без системного підходу він мізерно малий.

Прихід до влади Дональда Трампа ─ важлива подія не тільки для міжнародної політики, а й для світового арт-ринку. Багато експертів вже зараз відзначають блискавичне пожвавлення серед продавців. Мовляв, Трамп ─ це великий бізнес і великі гроші, які можна вкласти саме в мистецтво. Як це було за часів Рейгана і Буша, коли ринок мистецтва був на підйомі завдяки «свиті» президентів. В адміністрації новообраного лідера США чимало відомих колекціонерів. Серед них ─ новоспечений міністр фінансів Стівен Мнучін і міністр торгівлі Вілбур Росс. Як саме можливе зростання американського ринку мистецтва позначиться на українському арт-ринку, оцінити поки що складно, враховуючи неясність нової політики США щодо України.

Загалом, зважаючи на нинішню ситуацію і показники минулого року, можна сміливо прогнозувати зростання продажів українського арту ─ приблизно на 15-20% до кінця 2017 року. Популярним точно буде андерграундне мистецтво, а також контемпорарі арт.

Как необычные форматы аукционов способствовали продажам искусства в 2016 году
A Revolutionary Impulse: The Rise of the Russian Avant-Garde, MoMA
Фото moma.org

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Скільки коштує професійне вигорання персоналу
І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи