Скільки коштує професійне вигорання персоналу

І як бізнес може застрахуватися від проблем зі співробітниками
Скільки коштує професійне вигорання персоналу

Проблеми професійного вигорання завжди компенсувалися в фінансовому еквіваленті. Емоційна бухгалтерія співробітників власну незадоволеність трудовою діяльністю врівноважувала відчуттям стабільності і впевненості в завтрашньому дні. Але не сьогодні.

Невирішені проблеми на роботі накопичуються і забезпечують зростання почуття безвиході, провини і страху. У свою чергу, повсюдне зростання цін, безробіття і вороже ставлення держави до бізнесу створюють додаткові фактори стресу. Коли емоційне сальдо в мінусі, людина схильна до нервових зривів і психосоматичних захворювань. А необдумані вчинки неминуче створюють нові проблеми, впевнена психолог Юлія Епельбаум.

На перший погляд, між емоційним спадом, втратою радості від виконаної роботи і фінансовими витратами підприємства зв'язок відсутній. Що закономірно, оскільки перші ознаки вигорання знаходяться в рамках особистісної сфери співробітника і рідко виходять у формат обговорення. До цих ознак належать:

 • настирливий внутрішній діалог;
 • постійне відчуття самоїдства, безвихідь, втрата сенсу власної діяльності;
 • часткове чи повне безсоння;
 • порушення харчової поведінки: переїдання або відмова від їжі;
 • частішають скандали у родині;
 • швидка стомлюваність і постійні головні болі;
 • самоізоляція;
 • прокрастинація;
 • невмотивовані сплески агресії;
 • черствість.

Дуга емоційної напруги значною мірою розтягнута в часі, але рано чи пізно вона знаходить помітні прояви. Такі як, наприклад, плинність кадрів. У підприємства відразу стає більше витрат:

 • Витрати на пошуки нового співробітника.
 • Оплата робочого часу менеджера з персоналу.
 • У період адаптації новий співробітник непродуктивний, при цьому є витрати на його навчання і введення в посаду. Загалом, за підрахунками фахівців, витрати за півроку на нового співробітника дорівнюють сумі його заробітної плати за 2,5 року. Без гарантії, що цей співробітник залишиться на підприємстві.

До проявів професійного вигорання, які можна монетизувати, належать:

 • часті лікарняні через серцево-судинні захворювання;
 • зірвані продажі через неузгодженість роботи відділів;
 • робочий час співробітників по всій вертикалі в моменти «гасіння» конфліктів із клієнтами.

Діяльність, яка вимагає постійної мобілізації психічних і фізичних сил, неминуче призводить до емоційного виснаження. Розглянемо три основних рівні професійного вигорання співробітників. Чим глибша проблема, тим дорожче вона обходиться.

1. Емоції від спілкування з клієнтами

На першому рівні професійне вигорання з'являється в результаті накопичених емоцій від безпосереднього спілкування з клієнтами. Співробітникові необхідно зберігати емоційну рівновагу, демонструвати дружелюбність у ситуаціях, коли виникає зіткнення з чужою емоційною реакцією. При цьому опонент не обтяжує себе рамками пристойності і правилами конструктивного підходу до вирішення виниклої проблеми.

Клієнт може дозволити собі агресивні випади, бути надмірно допитливим, недовірливим, квапливим і вічно незадоволеним. У той час як співробітник змушений генерувати хороше ставлення врозріз своїм істинним почуттям. Рішення службових завдань замінюється бажанням зберегти власну емоційну рівновагу.

Співробітники відкрито говорять про своє роздратування, втому і бажання відпочити. Вони з нетерпінням чекають п'ятниці і дружно перемивають кістки своїм клієнтам

Профілактикою цього типу вигоряння можуть служити будь-які заходи щодо релаксації: індивідуальний або корпоративний відпочинок. Корисні тренінги з управління гнівом, на розвиток навичок стресостійкості і навчання навичкам роботи з «важкими» клієнтами, тренінги продажів. Узгодженість дій колег і їх підтримка в даному випадку послужать потужним ресурсом. Тому мотузкові тренінги на командне згуртування будуть також доречними.

2. Колектив з емоційно токсичним фоном

Почастішали випадки, коли співробітники прагнуть до ізольованості, уникають корпоративних заходів, вважають за краще брати відпустки, які за часом збігаються з їх днями народжень, ─ щоб не відзначати їх з колегами. Бояться проявити ініціативу. Свій колектив співробітники часто називають «банка з павуками», «тераріум», «серпентарий» або «зграя товаришів». Слід бути уважними до таких висловлювань ─ гумор на цю тему є захисною реакцією і показником глибших проблем.

Другий рівень професійного вигорання виникає в результаті тривалого перебування в колективі з емоційно токсичним фоном. На цьому рівні проявляється сплутаність відповідальності, розмитість функціональних обов'язків і наявність підкилимних інтриг у колективі. Це створює ілюзію бурхливого корпоративного життя, але ні на йоту не наближає підприємство до поставлених цілей.

Подвійні стандарти і парадоксальна комунікація створюють умови для засвоєння деструктивних навичок поведінки. Підкорюючись інстинкту самозбереження, співробітники вважають за краще замовчувати наявні проблеми і по можливості спихнути їх на колег. Рішення проблем зводиться до призначення винних. Основне завдання співробітника ─ зберегти почуття власної гідності, але ніяк не досягнення спільної мети.

Приховуються думки, факти й цінні ідеї. Оскільки почуття ─ найвразливіше місце, їх приховують найбільше. Емоції придушуються і накопичуються до певного часу

Але все таємне колись стає істерикою. Той, у кого образ накопичилося найбільше, як правило, йде. Іде й забирає з собою весь напрацьований професійний пласт. Після нього завжди залишається порожнеча. А буває, що співробітник іде «красиво», прихопивши з собою клієнтську базу або знищивши проект в єдиному екземплярі. Скільки це коштує? Залишимо питання відкритим.

Частою помилкою при цьому типі професійного вигорання є проведення корпоративних заходів та мотиваційних тренінгів. Багаторічний навик генерації потрібного виразу обличчя на корпоративі дає помилкове відчуття згуртованості й командного духу. Не варто цьому довіряти. Ефект від них триває не більше місяця, потім знову спад і загострення відносин. Мотузковий тренінг також малоефективний.

Безглуздо проводити оцінку клімату в колективі методами на основі тестів і опитувальників. Збрешуть ─ і оком не моргнуть. Проллють світло на атмосферу в колективі проектні методики діагностики.

Тренінги на командне згуртування будуть ефективними в тому випадку, коли чітко визначені деструктивні моделі поведінки, які потребують змін, і реалістичний бажаний результат роботи.

Найефективніший метод ─ командні коуч-сесії, на яких у форматі стоп-кадру будуть виявлені наявні поведінкові патерни співробітників і корпоративні шаблони. Розглянуто наслідки подібного формату відносин. Вироблено навички конструктивного вирішення виникаючих конфліктів. Визначено професійні кордони кожного співробітника і роль у команді. Розроблено формат прийняття рішень і їх тестування на наявність здорового глузду.

3. Внутрішня конкуренція між підрозділами

Якщо співробітники працюють у постійному авралі; систематично затримуються на роботі після закінчення робочого дня ─ це третій тип професійного вигорання, що виникає на системному рівні. Співробітники постійно стикаються з виробничими проблемами в результаті нестиковок між суміжними відділами. Хоч якось вплинути на ситуацію вони не можуть, оскільки рішення лежить в межах вищого структурного рівня. Почуття безвиході накопичується і вихлюпується гнівними випадами на колег із суміжного відділу.

Постійні непорозуміння і підвищений тон розмови супроводжує внутрішню конкуренцію між підрозділами. Наприклад, між відділом логістики та відділом продажів. Виробничі цехи не можуть зрозуміти логіку відділу маркетингу, що провокує саботаж з їхнього боку. А поки відділи загрузли в ближніх боях ─ клієнти йдуть до конкурентів.

Якщо проаналізувати наявні проблеми, їх можна описати одним-двома сценаріями дій. Тобто, якщо вирішити проблему на рівні сценарію, то і всі приватні проблеми теж зникнуть. Потрібен дуже хороший коуч, для того щоб знайти гарне рішення для підприємства, систематизувати, стандартизувати і впровадити типові процедури бізнес-процесів усередині і між підрозділами.

Проблеми даного рівня всією своєю вагою лягають на рядових співробітників, але їх рішення відбуваються на рівні ТОП-менеджменту. Коуч-сесії в форматі ТРВЗ (технологія розв'язання винахідницьких завдань) допоможе знайти краще рішення, яке вирішить конфлікт інтересів між структурними підрозділами.

Демотивація персоналу проявляє себе у випадках нестачі професійних знань і навичок і навпаки. Співробітник вже знає все, і йому нудно

Для багатьох керівників може бути одкровенням ступінь розуміння їх підлеглими своїх функціональних обов'язків. Потрібно переконатися в тому, що кожен із співробітників розуміє свою роль у відділі і на підприємстві. Знає, що він повинен робити, і з ким взаємопов'язаний.

Співробітники, яким бракує знань і розуміння свого місця в загальній картині діяльності підприємства, невірно визначають пріоритети своєї діяльності. Часто плутають важливе і термінове з нетерміновим і неважливим. Захоплення прокрастинацією набуває масштабів епідемії.

Система адаптації, наставництво допоможуть новому співробітнику увійти в курс справи і гідно зайняти своє місце. Вбудована система навчання ─ доступний і результативний спосіб усувати проблеми розуміння і якісного виконання співробітником своєї роботи і дотримання процедур і внутрішніх комунікацій.

Профілактика професійного вигорання ─ не тільки данина часу, а й значний фактор скорочення витрат. Співробітник, що знає свою справу, знає межі своєї відповідальності ─ вимагає менше контролю і якісніше виконує свої обов'язки. Людина, яка відчуває, що її поважають і цінують, працюватиме з більшою віддачею.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 3
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
williams steven
williams steven — 31.08.2018, 20:42

ВАМ НУЖНО КРЕДИТ?

В настоящее время мы предлагаем схему с плавающим кредитом по процентной ставке 2% с надлежащим действительным удостоверением личности для проверки.

Вы можете отправить запрос на получение кредита на любой необходимый вам кредит.

Мы предлагаем кредиты в размере от $ 5,000.00 USD Мин. $ 50,000,000.00 USD Макс.

Мы даем долгосрочный кредит от одного (1) до пятидесяти (50) лет максимум.

Мы предоставляем следующие виды кредитов: проектный кредит, рефинансирующий кредит, займы на инвестирование в бизнес, автомобиль или транспортное средство. Кредиты, студенческий кредит, консолидация задолженности, жилье. Кредиты, личные займы, путевые и отпускные ссуды, кредит на Рождество и новый год.

Свяжитесь с нами в офисе QUICK ASSESS LOAN FIRM по электронной почте: quickassessloanfirm@gmail.com

Бл агодарю вас за ваше покровительство!

С наилучшими пожеланиями,

Кэтлин Уильямс

Larry Ellison
Larry Ellison — 27.07.2018, 18:14

ВАМ НУЖНО КРЕДИТ

Вы деловой человек или женщина? Вам нужны средства, чтобы начать свой бизнес? Вам нужен кредит, чтобы погасить свой долг или погасить счета или начать хороший бизнес? Вам нужны средства для финансирования вашего проекта? E-mail: ( larryellisonfinance@gmail.com ) Мы предлагаем гарантированные кредитные услуги любой суммы и в любую точку мира для (физических лиц, компаний, риэлтеров и корпоративных органов) при нашей превосходной процентной ставке 2%. Для получения дополнительной информации отправьте ответы на следующий E-mail адрес: larryellisonfinance@gmail.com

Нина Дущенко
Нина Дущенко — 27.04.2017, 18:37

Сложно ответить на вопрос, также как и на вопрос сколько стоит сервис

Останні погляди
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів
Скромна чарівність біткоіна: українські реалії використання криптовалют
Хоча криптовалюти поки що офіційно заборонені в Україні, країна входить у топ-5 країн світу за кількістю користувачів різними біткоін-гаманцями
Новий-старий порядок атестації від Мін'юсту: що змінилося
Про особливості нового порядку атестування складу Державної кримінально-виконавчої служби України
Експортні міфи, або Як підкорити Велику Китайську стіну
Ринок КНР дуже привабливий для експортерів усього світу, продукція яких сьогодні китайському споживачеві здається набагато цікавішою, ніж українська
Розрубати гордіїв вузол: єврооблігаційні LPN-структури і нові правила оподаткування
Про нові правила оподаткування відсотків, що виплачуються українськими емітентами так званих «облігацій участі в кредиті» на міжнародних ринках капіталу
Примус у приватному порядку: нововведення в сфері виконання судових рішень
Чи стане інститут приватних виконавців необхідною і достатньою умовою ефективної і об'єктивної роботи судової системи
Столичні квадрати: в тренді - елітна нерухомість
Ринок елітної нерухомості Києва: основні тенденції минулого року і прогнози на 2017-й