200 найбільших компаній

Forbes представляє абсолютно новий рейтинг найбільших компаній країни, які є основою української економіки. Цього разу ми оцінювали не тільки обсяг виторгу, а й фінансові результати компаній, розмір активів та їх поточну оціночну вартість
200 найбільших компаній

За останні півтора року в Україні відбулася маса подій, що вплинули на економіку країни. Все, як і минулого року: девальвація гривні, анексія Криму, війна на сході, втрата російського ринку − політичні та економічні фактори не змінилися. Змінився лише ступінь їх значимості.

Якщо протягом 2014 року національна валюта плавно девальвувалася з 10 до 18-20 гривень за долар, то на початку 2015-го вона всього за кілька тижнів обвалилася на міжбанку до 30-35 гривень/$ і за такий же період повернулася практично до колишньої позначки, після чого продовжує перебувати в коридорі 21-25 гривень.

Внаслідок таких кульбітів компанії, які працювали за довгостроковими контрактами, зазнали колосальних збитків. Багато підприємств були змушені тимчасово призупинити продажі, щоб зорієнтуватися в питанні ціноутворення. Через настільки стрімкі курсові зміни бізнес змушений був перестраховуватися, закладаючи в прайси курсові ризики. Втім, і без цього вартість виробленої в Україні продукції зростала протягом усього року, прагнучи досягти колишнього еквівалента в доларі чи євро.

200 крупнейших компаний

У свою чергу, девальвація дозволяє в гривневому вираженні нарощувати показники виторгу. Загальний дохід 200 найбільших компаній України за минулий рік склав понад 1,39 трлн гривень, що на 20,8% перевищує показники 200 учасників рейтингу за підсумками 2013-го.

Сукупний збиток 200 найбільших компаній за 2014 рік перевищив 72 млрд гривень. Із 200 компаній прибуток змогли показати трохи більше половини − 118 підприємств. Їх сумарний результат: майже 60 млрд гривень чистого прибутку. Сукупні активи учасників рейтингу оцінюються в 1,53 трлн гривень, а їх загальна оціночна вартість − в 594,6 млрд гривень.

200 крупнейших компаний

Минулорічні лідери рейтингу − підприємства АПК, переробники та харчові рітейлери – майже всі підраховують збитки внаслідок високої інфляції, падіння купівельної спроможності й торгових воєн з РФ.

Експортно орієнтовані компанії постраждали від падіння світових цін і попиту, закриття ринків Російської федерації, втрати Криму і війни на сході України: розташовані в зоні АТО підприємства зазнають збитків через простій і руйнування логістичних ланцюжків (постачання сировини та збуту продукції), а компанії поза зоною АТО − унаслідок порушення коопераційних ланцюжків. За словами Вадима Янковського, голови аналітичного відділу інвесткомпанії «АРТА», найбільше постраждали українські машинобудівники, до 70% продукції яких ішло на експорт в Росію. Винятком можна вважати лише окремі компанії, наприклад, «Мотро Січ», яка увійшла в десятку найбільших, показавши за підсумками першого півріччя 6,92 млрд гривень виторгу і 1,06 млрд гривень прибутку: замінити її продукцію росіянам поки що не вдалося.

200 крупнейших компаний

Нелегким був 2014 рік і для хімічної промисловості: зниження попиту й цін, частина підприємств знаходиться в зоні АТО (зокрема, «Стирол» і «Сєвєродонецький Азот»). Довелося пережити ще й проблеми із забезпеченням газом у рамках боротьби держави з Дмитром Фірташем. До речі, його «Остхем Україна» за підсумками минулого року − найбільш збиткове підприємство галузі. Висока вартість газу, на який припадає 70-75% витрат при виробництві азотних добрив, зниження попиту і цін, а також арешт 500 млн куб. м газу, що належить підприємствам групи Ostchem, так чи інакше позначилися на діяльності підприємств групи.

Через війну другий рік поспіль втрачають прибуток і енергетики: 70% видобутку вугілля було зосереджено в Донецькій і Луганській областях, багато шахт не працюють, а у тих, які працюють, порушена логістика. До того ж споживання електроенергії в Україні в січні-вересні 2015 року скоротилося порівняно з аналогічним періодом 2014-го на 11,2%, до 110 млрд 936,4 млн кВт/год. Промисловість країни скоротила споживання електроенергії на 18,2%, до 37,5 млрд кВт/год. Лідер за збитками в цій галузі − ДТЕК Ріната Ахметова, що пішла в мінус також і в першому півріччі на 20,79 млрд гривень.

За підсумками 2015-го теж не варто очікувати значних покращень. Згідно з останніми оцінками Світового банку, в нинішньому році ВВП України впаде до 12% (замість прогнозованих навесні 7,5%), інфляція складе 50% (навесні прогнозувалося 40%). Такі прогнози − наслідок затяжної кризи, яку відчувають усі без винятку сектори економіки. Однією з найбільш постраждалих стала банківська система. Збанкрутілі 44 банки «коштували» їй 200 млрд гривень. Станом на кінець жовтня в стадії ліквідації знаходяться ще 59 фінустанов, а в дев'ять банків введено тимчасову адміністрацію. Не дивно, що сумарний збиток банківської системи за підсумками дев'яти місяців 2015-го склав 52,2 млрд гривень.

ЯК МИ РАХУВАЛИ

У лонг-ліст рейтингу увійшли понад 300 компаній, річний оборот яких за підсумками 2014 року склав не менше 1 млрд гривень. При оцінці компаній редакція аналізувала чотири критерії: виторг, прибуток, активи і вартість підприємства. Вартість компаній виводилася за допомогою оціночних мультиплікаторів з урахуванням країнового та регіонального ризику; використовувалися дані Bloomberg, інвестиційних компаній «АРТА» і Concorde Capital. Банки оцінювалися за балансовим капіталом з однаковим коефіцієнтом 0,5. З рейтингу було виключено всі банки, які мали проблеми з виплатами вкладникам. Виторг розраховувався як сума чистого відсоткового, комісійного та інших операційних доходів фінустанов. У розрахунковий список потрапило 269 компаній із лонг-лісту. За кожним із критеріїв Forbes привласнював їм бали від 269 до 1 (наприклад, компанія з найбільшим виторгом отримувала за цей показник 269 балів; компанія з найменшим виторгом − один бал). У підсумковому рейтингу компанії відранжовані за сумою балів за чотири показники. У випадках, коли у підприємств сума балів збігалася, вище місце займала компанія з більшим виторгом. При складанні рейтингу Forbes використовував офіційні дані компаній і опубліковану фінансову інформацію. Щодо холдингів, які не ведуть консолідованої звітності, наведено оціночні дані. З лонг-лісту виключено компанії, які більш ніж на 50% належать державі.
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів