Макроекономіка-2017: прогноз від провідних економістів України

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПОДІЮ

Макроекономічні сценарії і прогнози на 2017 рік

518637
  —  14 Грудня 2016, 12:00
Оптимістичний сценарій – Україна відштовхнулася від дна й увійшла в період стрімкого зростання

8 грудня відбулася перша дискусія в рамках майданчика Економічного лекторію. Свій прогноз розвитку економіки України на наступний рік озвучили викладач Києво-Могилянської бізнес школи Олексій Геращенко, незалежний економіст Данило Монін, керуючий партнер Capital Times Investment Company Ерік Найман і економіст IMF Group Ukraine Михайло Кухар. Думки експертів розділилися: економіку чекає або швидке зростання, або депресивна стагнація.

Олексій Геращенко:

Падіння динаміки ВВП в 2009 і 2014-2015 роках «з'їло» половину зростання економіки з 2001 року. Зараз ми в стані 2005-го, тоді як інші країни пішли вперед. За останні десятиліття наші сусіди виросли удвічі, в той час як Україна танцювала на місці.

Уряд часто пишається, що за підсумками року економіка зросла на 1-1,5%. Але світова економіка зростає на 2,5-3,5% за рік. Все, що нижче ─ це втрата. Треба бути реалістом: навіть при темпах зростання 7-8% за рік рівень Східної Європи знаходиться на відстані 15-20 років.

Позитивна новина ─ економіка вже не падає. Знижено навантаження на фонд оплати праці; дерегуляційні процедури певним чином проведено; податкові ями в старому масштабі вже не працюють; банківська система ще не здорова, але ряд «фантомів» вийшли з ринку. Ліквідовано дефіцит «Нафтогазу».

Але досі відсутні параметри, за якими Україна виглядала б привабливо для інвесторів. Не відбулося пенсійної реформи. Відсутність повноцінного ринку землі стримує прихід довгострокових інвестицій в аграрний сектор. Залишилися неефективні держпідприємства, які збільшують навантаження на бізнес.

Чого чекати в 2017 році? Мляве зростання економіки 1,5-2,5% важко назвати розвитком. Інфляція досягне рівня 12-15% за рахунок зростання світових цін на енергоносії. Крім того, важко спрогнозувати вплив підвищення мінімальної заробітної плати. Для великої девальвації немає підстав ─ у нас збалансований платіжний баланс.

Макроэкономика-2017: прогноз от ведущих экономистов Украины

Данило Монін:

Мій прогноз ─ зростання складе 3,5% ВВП завдяки певним факторам. Економіка країни стала прибутковою. За підсумками першої половини 2016 року консолідований прибуток склав 60 млрд грн. А за рік показник, за моїми розрахунками, складе 170 млрд грн. У 2013 році прибуток економіки в доларовому вираженні був удвічі нижчим.

Рівень капітальних інвестицій з 2007 року неухильно падав: з 30% до 12% ВВП. Економіка досягла дна, і при історичному мінімумі капітальних інвестицій показала зростання. У третьому кварталі 2016 року показник склав 30%, а наступного року, за моїми розрахунками, капітальні інвестиції сягнуть рівня 400 млрд грн, або 15% ВВП.

У 2014 році Україна втратила $12 млрд іноземних інвестицій. У 2015-му ─ ще $2,3 млрд, що і стало основною причиною девальвації гривні. У 2016 році намітилася позитивна динаміка. Прогноз зростання іноземних інвестицій на 2017 рік ─ $3-5 млрд.

З платіжним балансом не повинно бути проблем. Вважаю, що влітку ми побачимо долар по 25 грн. Це дозволить Нацбанку, який зараз проводить політику ступінчастої девальвації, змінити стратегію.

Ще один позитив ─ зміна податків. Їх зниження прямо пропорційно зростанню економіки. Найкращий темп зростання ВВП Україна показала в 2004 році, коли податкове навантаження становило мінімальні 34,4% ВВП. Зниження навантаження в 2016 році склало 3% ВВП, але в 2017 році економіку чекає збільшення податкового навантаження в розмірі 2,7%. Без цього підвищення ми б побачили ще більше зростання економіки.

Макроэкономика-2017: прогноз от ведущих экономистов Украины

Ерік Найман:

Три сценарії на наступний рік:

Перший ─ економіка зростає на 3-6% на рік; працюють реформи, гривня зміцнюється.

Другий ─ стагнація. Зростання ВВП обмежено діапазоном +/-2%; жорстка монетарна політика, верстат взагалі не друкує гривні, Нацбанк зберігає вплив на валютному ринку. Але реформи йдуть повільно.

Третій сценарій ─ стагфляція. Коаліція розвалилася, популісти при владі, МВФ відмовив у допомозі. НБУ і Мінфін друкують гривні. Мої опитування, які я проводжу регулярно з березня 2014 року, говорять про такі очікування: ймовірність стагфляції ─ 10%, зростання ─ 17%, стагнації ─ 73%.

Але питання інше: що буде в 2020 році? Україна не може залишатися в стагнації нескінченно довго. Це як бізнес, який не заробляє. Нас має хитнути в якийсь бік. Або ми прискорюємося, і реформи виштовхують нас наверх, або жорстко скочуємося вниз.

Три причини економічної відсталості України

Олігополія. Олігархи не зацікавлені в реформах, їх влаштовує сировинний статус економіки. Але ми експортуємо не тільки копалини, ми відправляємо гастарбайтерів ─ це теж експорт сировини. Ці люди створюють валову додану вартість не для України.

Геополітика. На жаль, на Україну впливають сусіди.

Сировинні ціни. ВВП України на 96% залежить від динаміки світових цін на сировину. Але є хороша новина ─ сировинний цикл на дні, ціни скоро підуть вгору. Де-факто, 96% досягнень цього року пояснюється саме підвищенням сировинних цін.

За моїми оцінками, Нацбанк ще 2-3 роки буде найбільшим покупцем валюти в Україні. Наші резерви ─ $15 млрд. Але насправді вони негативні. Чисті резерви рахують за застарілою формулою: валютні резерви мінус зобов'язання. Україна вже встигла взяти $3 млрд під держгарантії США (і ми їх віддамо), ще $11 млрд ─ кредити МВФ, ще винні близько $3 млрд ЄС і Світовому банку.

Інфляція затухає, так як вона стала наслідком девальвації. Відсоткові ставки залишаться завищеними ─ це хронічний симптом для країн, що розвиваються. Тому що багаті люди заробляють гроші в своїй країні, але зберігають їх в інший.

Макроэкономика-2017: прогноз от ведущих экономистов Украины
Фото DR

Михайло Кухар:

Не тільки я вважаю, що нинішній курс злегка передевальвовано. Тому ми маємо величезний резерв для зростання експорту. З цього можемо розрахувати, наскільки зросте доларовий ВВП країни. Україна пережила одну з найскладніших у фінансовій історії реструктуризацію зовнішнього боргу. І саме до темпу зростання доларового ВВП прив'язані майбутні виплати за конверсійними облігаціями.

Міхеїл Саакашвілі озвучив розрахунок: при зростанні економіки 4% в рік нам буде потрібно 30 років, щоб відновити рівень ВВП, який був у період президентства Віктора Януковича. Математично така теза коректна. Але новітня економічна історія України показує, що ми можемо рости швидше. Я завжди звертаю увагу на діамантову епоху нашої економіки. З 2000 по 2008 рік наш доларовий ВВП виріс у шість разів ─ з 32 до 188 млрд доларів.

Макроэкономика-2017: прогноз от ведущих экономистов Украины

Мої прогнози щодо економічного підйому України в майбутньому 2017 році ─ більш ніж оптимістичні. В результаті глибокого спаду інфляції і девальвації попередніх двох років, Україна за всіма макроекономічними ознаками відштовхнулася від «дна рецесії» і увійшла в стабільний 5-8-річний період середньострокового зростання і відновлення економіки.

І ті конкурентні переваги, які Україна отримала у вигляді найнижчої в Східній Європі вартості кваліфікованої робочої сили, низької вартості активів, гарантованої США і МВФ фінансової та курсової стабільності і довгострокового ефекту стимулювання експорту за рахунок девальвації, роблять Україну найбільш привабливим і недооціненим активом у регіоні.

Тому в епоху надлишкової кількості грошей у світі і рекордно низької їх вартості як довгострокового тренду Україна приречена стати об'єктом припливу інвестицій у найближчі роки і показати темпи економічного зростання, які багатьох здивують. І не тому, що я очікую якихось особливих успіхів в сфері реформ і боротьби з корупцією, а просто тому, що за сумою об'єктивних факторів обставини зараз склалися так, що Україна в найближчі роки стане об'єктом посиленого інвестування.

Коментарів 7
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
prof johan
prof johan — 31.07.2018, 05:51

привіт, вам потрібна студентська віза для навчання та роботи в США?
Вам потрібна віза для роботи в Сполучених Штатах Америки?
зв'яжіться з нами сьогодні за вашою винятковою візою тільки в США.
ми можемо однаково допомогти вам забезпечити доставку в будь-який з відомих університетів, а також допоможе вам отримати вихідні праці для вашого власного комфорту.
зв'яжіться з нами сьогодні за вашою аварійною візою зараз.
email: visa@contractor.net

Susan Benson
Susan Benson — 21.05.2018, 11:15

Ласкаво просимо до фінансової групи Sunshine, наша мета - надати відмінні професійні послуги.

Ви бізнесмен або жінка? Чи є у вас дещо фінансові хабарі чи вам потрібні кошти для початку власного бізнесу? Вам потрібна позика для початку малого бізнесу? У вас низький кредитний рейтинг, і чи вам важко отримати кредит на акції від місцевих банків та інших фінансових інститутів?

ми є законним і авторитетним кредитною компанією. Ми - динамічна компанія з фінансовою допомогою, наша головна мета - допомогти вам отримати послуги, які ви заслуговуєте, наша програма - це найшвидший спосіб одержати те, що вам потрібно. Зменшіть свої платежі, щоб полегшити тиск на щомісячні витрати. Отримайте гнучкість, з якою ви можете використовувати будь-які цілі - на відпочинок, на освіту, на ексклюзивні покупки

Ми пропонуємо широкий спектр фінансових послуг, що включає в себе: особисті кредити, кредити консолідації заборгованості, комерційні кредити, кредити на освіту, забезпечені іпотечні кредити, необов'язкові позики, іпотечні кредити, виплати за день, кредити, студентські позики, розвиток, придбання кредитів, будівельні кредити, з низька процентна ставка 3% на рік для фізичних осіб та юридичних осіб. Отримайте найкраще для своєї родини та володійте будинком вашої мрії за допомогою загальної схеми кредитування.

МИ ПРОПОНУЄМО ВСІ ВИДИ КЛІЄНТІВ - ЗАЯВКА НА ПОДАЧІ.

Якщо ви зацікавлені в отриманні позики, то будь ласка, напишіть нам за додатковою інформацією за допомогою електронного листа нижче.

Електронна пошта: (sunshinefinancialgroupinc@gmail. com)

Ми з нетерпінням чекаємо від вас як можна швидше.

З повагою
Сьюзен Бенсон

Bergner Kelvin
Bergner Kelvin — 24.02.2018, 17:26

Ваш коментар...позика! позика !! позика !!!
Ви шукаєте авторитетного та акредитованого приватного кредитної компанії, яка надає кредити на все життя. Ми надаємо всі види кредитів дуже швидко і просто, особистого позики, автокредитування, домашнього кредиту, студентського кредиту, комерційного кредиту, інвестиційного кредиту, консолідації заборгованості тощо. Ви відкинули банки та інші фінансові установи? Вам потрібна консолідаційна позика чи іпотека? Шукайте більше, як ми тут, щоб усунути всі ваші фінансові проблеми у минулому. Ми надаємо кредити фізичним особам та підприємствам, які потребують фінансової допомоги, у розмірі 2%. Ніякий номер соціального страхування не вимагається, і не вимагається перевірка кредиту, 100% гарантована. Я хочу використовувати цей носій, щоб повідомити вас, що ми надаємо надійну допомогу та допомогу бенефіціарам, і ми будемо раді запропонувати вам позику.
Отже, надішліть нам електронного листа на адресу: (isabellasantiago31@gmail.com), щоб подати заявку на отримання кредиту.

Bergner Kelvin
Bergner Kelvin — 24.02.2018, 17:26

Ваш коментар...позика! позика !! позика !!!
Ви шукаєте авторитетного та акредитованого приватного кредитної компанії, яка надає кредити на все життя. Ми надаємо всі види кредитів дуже швидко і просто, особистого позики, автокредитування, домашнього кредиту, студентського кредиту, комерційного кредиту, інвестиційного кредиту, консолідації заборгованості тощо. Ви відкинули банки та інші фінансові установи? Вам потрібна консолідаційна позика чи іпотека? Шукайте більше, як ми тут, щоб усунути всі ваші фінансові проблеми у минулому. Ми надаємо кредити фізичним особам та підприємствам, які потребують фінансової допомоги, у розмірі 2%. Ніякий номер соціального страхування не вимагається, і не вимагається перевірка кредиту, 100% гарантована. Я хочу використовувати цей носій, щоб повідомити вас, що ми надаємо надійну допомогу та допомогу бенефіціарам, і ми будемо раді запропонувати вам позику.
Отже, надішліть нам електронного листа на адресу: (isabellasantiago31@gmail.com), щоб подати заявку на отримання кредиту.

Bergner Kelvin
Bergner Kelvin — 24.02.2018, 17:26

Ваш коментар...позика! позика !! позика !!!
Ви шукаєте авторитетного та акредитованого приватного кредитної компанії, яка надає кредити на все життя. Ми надаємо всі види кредитів дуже швидко і просто, особистого позики, автокредитування, домашнього кредиту, студентського кредиту, комерційного кредиту, інвестиційного кредиту, консолідації заборгованості тощо. Ви відкинули банки та інші фінансові установи? Вам потрібна консолідаційна позика чи іпотека? Шукайте більше, як ми тут, щоб усунути всі ваші фінансові проблеми у минулому. Ми надаємо кредити фізичним особам та підприємствам, які потребують фінансової допомоги, у розмірі 2%. Ніякий номер соціального страхування не вимагається, і не вимагається перевірка кредиту, 100% гарантована. Я хочу використовувати цей носій, щоб повідомити вас, що ми надаємо надійну допомогу та допомогу бенефіціарам, і ми будемо раді запропонувати вам позику.
Отже, надішліть нам електронного листа на адресу: (isabellasantiago31@gmail.com), щоб подати заявку на отримання кредиту.

Bergner Kelvin
Bergner Kelvin — 24.02.2018, 17:26

Ваш коментар...позика! позика !! позика !!!
Ви шукаєте авторитетного та акредитованого приватного кредитної компанії, яка надає кредити на все життя. Ми надаємо всі види кредитів дуже швидко і просто, особистого позики, автокредитування, домашнього кредиту, студентського кредиту, комерційного кредиту, інвестиційного кредиту, консолідації заборгованості тощо. Ви відкинули банки та інші фінансові установи? Вам потрібна консолідаційна позика чи іпотека? Шукайте більше, як ми тут, щоб усунути всі ваші фінансові проблеми у минулому. Ми надаємо кредити фізичним особам та підприємствам, які потребують фінансової допомоги, у розмірі 2%. Ніякий номер соціального страхування не вимагається, і не вимагається перевірка кредиту, 100% гарантована. Я хочу використовувати цей носій, щоб повідомити вас, що ми надаємо надійну допомогу та допомогу бенефіціарам, і ми будемо раді запропонувати вам позику.
Отже, надішліть нам електронного листа на адресу: (isabellasantiago31@gmail.com), щоб подати заявку на отримання кредиту.

David Stewart
David Stewart — 14.08.2017, 09:20

Ваш коментар...Здравствуйте,

Подати заявку на швидку та зручну позику, щоб погасити рахунки та розпочати новий фінансовий проект за найнижчою процентною ставкою 2%. Зв'яжіться з нами сьогодні через Електронна пошта: stewartd887@gmail.com з необхідною сумою кредиту. Наша мінімальна кредитна пропозиція становить від 5000 до 50 000 000 євро. Ми є сертифікованим, зареєстрованим та законним кредитором. Ви можете зв'язатися з нами сьогодні, якщо ви зацікавлені в отриманні цієї позики, зв'яжіться з нами для отримання додаткової інформації про процес кредитування. Процес, як умови кредитування та спосіб передачі позики вам. Нам потрібна ваша термінова відповідь, якщо ви зацікавлені.

БУДЬ-ЯКІ ЗАПОВІТЬ ТА ПІДПИСАТИСЬ ФОРМУ ЗАЯВКИ ЗА КОШТОЮ НИЖЧЕ:

Твоє ім'я:______________________
Вашу адресу:____________________
Твоя країна:____________________
Ваша професія:__________________
Потрі бна сума кредиту: ______________
Тривалість кредитування: ____________________
Місячний дохід:__________________
Номер мобільного телефону:________________
Ви подали заявку на отримання кредиту до: ________________
Якщо ви подали заявку на позику раніше, де ви чесно поводилися? Де розташована компанія? ...

Електронна пошта: stewartd887@gmail.com
З найкращими побажаннями
Пан Девід Уолтерс

FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ