Мир під час чуми: основні акценти 10-го Економічного форуму «Європа-Україна»

159930
  —  31 Січня 2017, 16:00
Підтримати українсько-польські економічні відносини приїхали представники 25 країн
Мир во время чумы: акценты X Экономического форума 	«Европа-Украина»
X Економічний Форум «Європа-Україна»
Фото forum-ekonomiczne.pl

Сьогодні українсько-польські відносини переживають один із найскладніших періодів з 1991 року. Загострення гострих історичних тем, таких як Волинська трагедія, їх активне обговорення в польському суспільстві ─ з факельними ходами і забороною на в'їзд в Україну мера Пшемишля ─ створюють побоювання з приводу можливих сценаріїв подальшого розвитку подій. Всупереч негативним прогнозам, які розігріваються прихильниками РФ, ділова активність між двома країнами процвітає, а інтерес до неї проявляють різноманітні групи впливу.

Підтвердження тому ─ гості з 25 країн світу, які приїхали на X Економічний Форум «Європа-Україна». Інтерес до нього проявили німці, французи, британці, американці, шведи, балтійці, данці, марокканці, американці... Захід, який зібрав близько 1000 осіб, цього року проходив 27-28 січня в польському містечку Жешув, розташованому в Прикарпатському воєводстві.

Кореспондент Forbes побував на заході і пропонує читачам ознайомитися з основними акцентами.

Форум у Жешуві зібрав безліч друзів України, які регулярно відвідують цю площадку для спілкування і прогнозування майбутніх подій. Екс-глава Моніторингового комітету ПАРЄ і колишній спостерігач від ОБСЄ по Україні Ханне Северінсен так прокоментувала свою участь: «Я брала участь у більшості з 10 Форумів, деякі з них проходили в Києві, деякі ─ в Празі, а деякі ─ і в інших містах Польщі. Це прекрасний майданчик, щоб зрозуміти те, що відбувається, що може статися в майбутньому, і почути думки різних сторін про Україну. Присутність гостей з Росії на Форумі ─ це теж добре, тому що це дозволяє почути, що вони думають про те, що відбувається».

Серед гостей форуму були заступник міністр оборони Польщі Тамаш Шатковський, міністр канцелярії президента Польщі Кшиштов Щерський, віце-міністр з питань розвитку та міністр-член Ради міністрів Єжи Квецінський, віце-міністр з питань енергетики Анджей Пьотровський та інші високопоставлені представники польської сторони. Від України були присутні заступник голови адміністрації президента Дмитро Шимків, заступник міністра інфраструктури України Віктор Довгань, колишній прем'єр-міністр Анатолій Кінах та інші. Спікер Верховної Ради Андрій Парубій анонсував свою присутність, однак на Форумі не з'явився.

Віктор Довгань прибув на Форум у чудовому настрої: за день до цього його відомству вдалося підписати з польською стороною вигідний для України договір про виділення квот на автоперевезення. «Форум ─ це важливий майданчик для українсько-польських відносин. Буквально вчора ми закінчили в Варшаві переговори з міністерством інфраструктури Польщі, і домовилися створити змішану комісію, а також ─ про виділення квот на міжнародні автомобільні перевезення: 200 000 авто, ─ розповідає Віктор Довгань. ─ Це наша минулорічна квота. І це для нас дуже важливо, тому що такої квоти з сусідніми країнами взагалі немає. З Угорщиною та Румунією, наприклад, це всього 20 000. Тому для імпортерів це дуже важливо. Поляки повелися як справжні партнери. Тому що вони минулого року використали лише 40 000, а ми ─ 200 000».

Також у піднесеному настрої був Анатолій Кінах, який у розмові з кореспондентом Forbes назвав захід у Жешуві одним із найважливіших місць для комунікації між Україною і Польщею, та іншими європейськими країнами. «Цей форум стосується перш за все стратегічних цілей безповоротної інтеграції України в європейський економічний простір. В умовах підвищених ризиків, як українських, так і глобальних, це особливо важливо ─ не втратити те, що вже зроблено, і виходити на більш серйозний і якісний рівень, ─ підкреслив він. ─ Я дуже радий, що ми на Форумі побачили щирі наміри наших колег і партнерів із Польщі зміцнювати нашу співпрацю, незалежно від деяких складних питань і трагічних сторін нашої історії. Тут панує атмосфера прозорості, відкритості, щирості. Польща традиційно є одним із наших адвокатів. Збереження цієї дружби повинно бути завданням усіх ─ громадських організацій, істориків, політиків, журналістів».

Мир во время чумы: акценты X Экономического форума 	«Европа-Украина»
У холі Х Форуму «Європа-Україна»
Фото: Маргарита Ормоцадзе для Forbes Укра]на

Бізнес ─ великий і середній

Серед присутніх були також економіст і колишній прем'єр-міністр Польщі Ян Криштоф Білецький (зараз ─ працює в EY), глава групи підтримки України в Єврокомісії Петер Вагнер, заступник міністра оборони Литви Вітаутас Умбрасас. Також на Форумі було представлено великий бізнес. На заходах можна було зустріти директора EPAM Systems Крістіана Бернера, главу BNP Paribas в Україні та Казахстані Домініка Меню, главу корпоративного SEB Bank Крістіана Андерсона.

«Для нашої установи важливо мати можливість дивитися на те, як Україну сприймають іноземні групи та інвестиційне середовище. Побачити це ми можемо на цьому заході», ─ казав заступник бізнес-омбудсмена України Ярослав Грегірчак. Деякі з інвесторів були вельми відвертими в цих питаннях. Наприклад, Крістіан Андерссон з SEB, беручи участь в одній із панелей, заявив, що не рекомендує інвесторам іти в Україну. У цій панелі головним захисником України стала заступник міністра економрозвитку Наталія Микольська, доводячи, що реформи в країні дають свої позитивні результати.

«Головні ризики України пов'язані з непрацюючим законом. Перш за все ─ прокуратура, судова система і т.п. Ці проблеми потрібно вирішити, щоб люди знову почали вірити. І тоді ви побачите, як інвестори самі почнуть повертатися», ─ розповів Крістіан Андерссон Forbes після завершення сесії.

Торгові контакти для середняків

На рівні середнього та малого бізнесу розглядалося отримання грантів від Євросоюзу і створення партнерських відносин для виходу на ринки великої Європи.

Один зі стендів Східного базару був присвячений Трускавцю. Ось що розповідає мер Трускавця Андрій Кульчинський: «Ми розвиваємо міжнародні зв'язки, проводимо експансію в Європу. Тому для нас дуже важливою є участь у таких заходах, як Форум. У нас подано багато проектів, які передбачають пошук партнера в Польщі чи Білорусі. У них передбачається подальше фінансування від Євросоюзу, де 90% ─ це грант, 10% ─ наше фінансування. Зазначу ще раз, що все це ─ партнерські проекти».

Мир во время чумы: акценты X Экономического форума 	«Европа-Украина»
Мер Трускавця Андрій Кульчинський з учасницями Форуму
Фото: Маргарита Ормоцадзе для Forbes Укра]на

Трускавець став одним із кількох десятків учасників торгової виставки «Східний базар», яка вперше супроводжувала Форум. На ній були як інноваційні продукти, від віртуальної реальності і 3D принтерів, до машинобудування, продуктів харчування, текстилю, і т.п. «Тут представлений широкий спектр наших потенційних партнерів. Це торгові мережі, готелі, оптові бази. Ми б хотіли знайти партнерство в Польщі, і ми тому вибрали цей Форум. У нашій продукції є всі необхідні сертифікати, і вона готова для продажу на польському ринку», ─ розповідає підприємець Сергій Сивцов, який привіз на форум та виставку чорну і червону ікру на основі агар-агара ТМ Вомонд.

Особлива увага приділялася інноваційним галузям ─ від космічної галузі та авіації до ІТ та глобальних викликів нової економіки. На панелях розповідали про нові полімерні матеріали, які виготовляє Польща, стан освіти в Україні та Польщі, готовність інвестувати в освіту для забезпечення потреб в ІТ інженерах, і так далі.

Інтермаріум, протистояння з Росією, Волинь

На чотирьох потоках Форуму обговорювалися як глобальні, так і стратегічні питання та ідеї:

  1. Безпека в регіоні і майбутнє відносин з Росією, включаючи розморожування відносин між Росією і Європою.
  2. Майбутнє сусідства у Великій Європі на тлі нових глобальних ризиків.
  3. Проблема заморожених конфліктів у Східній Європі, включаючи Абхазію, Трансністрію, Карабах, Косово і Південну Осетію.
  4. «Шовковий шлях» як можливість для Центральної Європи і України ─ альтернативний транспортний коридор.
  5. Романтичний Інтермаріум ─ об'єднання від Балкан до Балтії, в якому Польща може зіграти ключову роль, і в якому Україна сповна може задовольнити всі свої амбіції щодо участі у великій європейській сім'ї.
  6. Можливості протистояння пропаганді та інформаційній війні.
  7. Розвиток військової промисловості як відповідь на нові загрози і виклики безпеці.
  8. Декомунізація і спільна історична пам'ять.

Наприклад, від України про питання декомунізації говорив директор інституту Національної пам'яті Володимир В'ятрович, від Польщі ─ директор місцевого інституту Національної пам'яті Ярослав Шарек, професор Карлос Хубейрос з Університету Валенсії та інші спікери.

«Ми говорили про те, що зараз відбувається в Україні, і це важливо, що інформація йде від першої особи. В результаті спілкування з гостями Форуму в мене склалося враження, що чим далі на Захід, тим меншим є розуміння того, що ж відбувається в Україні. Очевидно, нам потрібно активніше співпрацювати з представниками колишніх країн Східного блоку, тому що вони як ніхто інший розуміють, що відбувається з Україною, в тому числі, в питаннях гуманітарної політики, декомунізації. Ми в цих питаннях знайшли повне взаєморозуміння з колегами з Польщі, Чехії, Німеччини», ─ розповів В'ятрович, який протягом Форуму також активно виступав на польських телеканалах, коментуючи питання українсько-польських відносин, в тому числі, руйнувань польських пам'ятників на Львівщині, за яким польська сторона бачить «російський» слід.

Одна з гострих дискусій проходила по темі розморожування відносин між Європою і Росією. Німецький журналіст Борис Райтшустер почав з того, що інтерес німецького суспільства до України сьогодні «мало не нижче нуля», на тлі новин із США, Туреччини та Сирії. Однак українським лобістам можна звернути увагу на прихильників України в ХДС і Партії зелених, і розуміти, наскільки великий вплив Росії в Німеччині.

Українську сторону в цій панелі представляли дипломат і політик Олександр Чалий, а також директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін. Перший оцінював дії РФ як спробу знайти зовнішнього ворога, щоб відвернути своє населення від безлічі внутрішніх проблем. Тоді як Соскін зробив висновок про те, що від Заходу залежить, чи буде далі Росія проводити свою агресивну політику.

Високий інтерес викликала дискусія про опір пропаганді. Матео Каццулані з італійського центру «Стратегії XXI Століття» порахував, що гідною відповіддю на слабку підтримку Західної Європи в інформаційній війні буде форсування створення Інтермаріума, і що позитив від ідеї формування нового об'єднання перекриє будь-які негативні новини від тих, хто сьогодні атакує Євросоюз і Україна.

«Ми знаходимося в новій ситуації, тому що пропаганда тепер набула форми гібридної війни. Це можна порівняти з тим, що сталося з німцями в 1930-х роках. Коли створюються підроблені новини і перекручуються факти. Також ми маємо нову ситуацію з Facebook, коли кожен дивиться тільки те, що йому подобається, і самоізолюється від того, що йому не подобається і що несе іншу думку», ─ резюмувала Ханне Северінсен.

КЛЮЧОВІ СЛОВА: Европа; Євросоюз; Росія; НАТО
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ