СпецпроектУспішна країна: технологічна неготовність

Що необхідно зробити, щоб підвищити конкурентоздатність країни

Forbes представляє серію публікацій, підготовлених за матеріалами проекту «Успішна країна». З численних дослідницьких робіт цього проекту Київського міжнародного економічного форуму ми вибрали ті, які присвячені технологічній готовності.

Успешная страна: технологическая неготовность
Фото shutterstock

Ми переконані, що без можливості застосовувати сучасні технології на виробництвах Україні не світить збільшення доданої вартості в економіці. Вихід нашої країни із кризи, без сумніву, буде пов'язаний із нарощуванням експорту, а світова економіка пред'являтиме попит лише на сучасні товари.

Вітчизняна наука може запропонувати реальному сектору обмежену кількість винаходів, а тому найважливішою умовою успішності України є створення умов для технологічного імпорту та трансферу технологій у рамках припливу іноземних інвестицій. У сучасному світі технологічна готовність значною мірою визначається станом розвитку інформаційно-комунікаційних технологій.

Методологія розрахунку Індексу глобальної конкурентоздатності (ІГК) заснована на економічних моделях конкурентоздатності, при цьому під поняттям «конкурентоздатність» визначається сукупність інститутів, політик і факторів, які визначають продуктивність економіки в середньо- і довгостроковій перспективі

Людина успішна, якщо вона конкурентоздатна на ринку праці. Якщо цю логіку поширити і на державу, то виходить, що успішною є та країна, яка конкурентоздатна. Тож зрозуміло, що чим у більшій кількості життєвих проявів вона конкурентна, тим більш розвиненою є.

Найпоказовішим виміром конкурентоздатності країн є Індекс глобальної конкурентоздатності (Global Competitiveness Index), що розраховується Всесвітнім економічним форумом (World Economic Forum).

По-перше, цей інтегральний показник дозволяє якісно і глибоко оцінити здатність економік країн забезпечити свій довгостроковий сталий розвиток за рахунок вищої продуктивності. По-друге, він охоплює найбільшу кількість країн (сьогодні − 144 держави планети) серед аналогічних регулярних досліджень, що дозволяють оцінити конкурентоздатність національних економік. По-третє, він існує не перший рік (ВЕФ розробив індекс 20 років тому), а індекс для України розраховується з 1996 року.

Методологія розрахунку Індексу глобальної конкурентоздатності (ІГК) заснована на економічних моделях конкурентоздатності, при цьому під поняттям «конкурентоздатність» визначається сукупність інститутів, політик і факторів, що визначають продуктивність економіки в середньо- і довгостроковій перспективі.

Індекс представляє собою комбінацію соціально-економічної статистики й оцінок бізнесу. Всесвітнім економічним форумом проводяться регулярні опитування 14 000 топ-менеджерів, які дають свої оцінки різним показникам за 7-бальною шкалою.

Україна, за методологією ВЕФ, є класичним «середняком». Наша країна належить до економік, «орієнтованих на ефективність». Однак з урахуванням поточного обвального економічного спадання слід брати до уваги можливе погіршення оцінок розвитку економіки України та переходу її в категорію «базових економік». Іншими словами, сировинних придатків

Оцінки здійснюються за 12 складовими («колонами») конкурентоздатності, які в сукупності складаються з більш ніж ста показників, що робить цей індекс привабливим для аналітичних досліджень. Однією з таких «колон» є «технологічна готовність».

Україна, за методологією ВЕФ, є класичним «середняком». Наша країна належить до економік, «орієнтованих на ефективність». Однак з урахуванням поточного обвального економічного спадання слід брати до уваги можливе погіршення оцінок розвитку економіки України та переходу її в категорію «базових економік». Іншими словами, сировинних придатків.

Тим більше що рівень інвестицій у зношені основні фонди рік за роком стає все нижчою. За останні 14 років середньорічне відношення валового накопичення основного капіталу ВНОК до ВВП становило близько 21%, причому в останній рік впало нижче 15%. Тоді як у Китаї аналогічний показник за останні 30 років перевищував 35%, а в Індії тривалий час утримується на рівні не менше 30%.

Можна довго пишатися своїми попередніми досягненнями, але на них економіку нового технологічного укладу не збудуєш. А тому щосили варто домагатися припливу інвестицій у країну і вчитися на основі найкращих практик перетворень. На щастя, останні 25 років світової історії ними багаті. Є чому повчитися не тільки у Грузії та Сінгапуру, а й у Словаччини, В'єтнаму, Малайзії, Австралії, Польщі, Естонії, інших країн. Було б бажання, так само як і розуміння, що і навіщо ми робимо в сфері реформ.

Цей матеріал було підготовлено в рамках проекту «Успішна країна», який реалізується Київським міжнародним економічним форумом спільно з провідними ЗМІ України. Проект включає в себе серію публікацій і заходів щодо ключових питань реформування економіки, а також освіти та охорони здоров'я України. Мета проекту − сформувати єдине розуміння необхідних Україні реформ серед усіх учасників сторін: політиків, бізнесу, експертної спільноти, ЗМІ та громадян. Сайт проекту.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Успішна країна
Успішна країна: на чому полетимо в майбутнє
П’ять технологій, здатних змінити життя людства в найближчі десятиліття
Директор представництва Intel в Україні: «Потрібно створювати всі умови для появи тут продуктів. Байдуже – яких»
Дмитро Калита – про те, яким буде світ через 10–20 років і яке місце в цьому світі має по праву зайняти Україна
Успішна країна: піар чиновників у форматі 3G
Що означає для української економіки запуск зв’язку третього покоління
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 2
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Panchenko Viktor
Panchenko Viktor — 27.09.2015, 11:22

Нужно начинать с того,чего у нас в достаточном количестве.А это сельхозпродукция.Для того,чтобы селянам было куда сбывать продукцию необходимо строить предприятия по переработке,обладающие новейшими технологиями и оборудованием.Отсутствие таковых очень сильно тормозит развитие сельского хозяйства,потому что для фермера одной из главных проблем-это сбыт его продукции.Нашему правительству нужно признать сельское хозяйство как базовую отрасль для поднятия всей экономики страны.Строительная индустрия,машиностроение,транспор т,лёгкая промышленность и пр. сразу же оживут если аграрии начнут развитие.

Alex Al
Alex Al — 23.09.2015, 11:19

Да какая еще технологическая неготовность? В ГОЛОВАХ у нас неготовность.
Неготовность у государства в голове менять старый уклад. Реализовывать реформы, а не замыливать кредиторам глаза. Бороться с коррупцией. Бороться с непреодолимой бюрократией. Развивать государство. В ГОЛОВАХ НЕГОТОВНОСТЬ.

А не будет этого - не будет никаких инвестиций, ВНОКов, не будет ничерта и не поможет никакое технологическое развитие. Да и не будет этого развития - в конце концов все перестанут давать "в долг" деньги нашим ворам и брехунам.

Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Давос, Трамп і Україна: які геополітичні тренди позначив WEF-2017
Давос, Трамп і Україна: які геополітичні тренди позначив WEF-2017
Про що говорили українські делегати, і що закордонна еліта думає про українські реалії
Третя сила: приватний газовидобуток напередодні чергового переділу сфер впливу
Третя сила: приватний газовидобуток напередодні чергового переділу сфер впливу
На арену змагань за український газ вже зовсім скоро може вийти “група Петра Порошенка”
Нові вершини учасників рейтингу Forbes «30 до 30»
Нові вершини учасників рейтингу Forbes «30 до 30»
Рік тому редакція «Forbes Україна» вперше презентувала рейтинг «30 до 30»
Криза в Гамбії: армія Сенегалу змінює президентів
Криза в Гамбії: армія Сенегалу змінює президентів
Сусіди «усміхненої» африканської країни зміщують правителя, який програв вибори, під дулами автоматів