СпецпроектУспішна країна: технологічна неготовність

Що необхідно зробити, щоб підвищити конкурентоздатність країни

Forbes представляє серію публікацій, підготовлених за матеріалами проекту «Успішна країна». З численних дослідницьких робіт цього проекту Київського міжнародного економічного форуму ми вибрали ті, які присвячені технологічній готовності.

Успешная страна: технологическая неготовность
Фото shutterstock

Ми переконані, що без можливості застосовувати сучасні технології на виробництвах Україні не світить збільшення доданої вартості в економіці. Вихід нашої країни із кризи, без сумніву, буде пов'язаний із нарощуванням експорту, а світова економіка пред'являтиме попит лише на сучасні товари.

Вітчизняна наука може запропонувати реальному сектору обмежену кількість винаходів, а тому найважливішою умовою успішності України є створення умов для технологічного імпорту та трансферу технологій у рамках припливу іноземних інвестицій. У сучасному світі технологічна готовність значною мірою визначається станом розвитку інформаційно-комунікаційних технологій.

Методологія розрахунку Індексу глобальної конкурентоздатності (ІГК) заснована на економічних моделях конкурентоздатності, при цьому під поняттям «конкурентоздатність» визначається сукупність інститутів, політик і факторів, які визначають продуктивність економіки в середньо- і довгостроковій перспективі

Людина успішна, якщо вона конкурентоздатна на ринку праці. Якщо цю логіку поширити і на державу, то виходить, що успішною є та країна, яка конкурентоздатна. Тож зрозуміло, що чим у більшій кількості життєвих проявів вона конкурентна, тим більш розвиненою є.

Найпоказовішим виміром конкурентоздатності країн є Індекс глобальної конкурентоздатності (Global Competitiveness Index), що розраховується Всесвітнім економічним форумом (World Economic Forum).

По-перше, цей інтегральний показник дозволяє якісно і глибоко оцінити здатність економік країн забезпечити свій довгостроковий сталий розвиток за рахунок вищої продуктивності. По-друге, він охоплює найбільшу кількість країн (сьогодні − 144 держави планети) серед аналогічних регулярних досліджень, що дозволяють оцінити конкурентоздатність національних економік. По-третє, він існує не перший рік (ВЕФ розробив індекс 20 років тому), а індекс для України розраховується з 1996 року.

Методологія розрахунку Індексу глобальної конкурентоздатності (ІГК) заснована на економічних моделях конкурентоздатності, при цьому під поняттям «конкурентоздатність» визначається сукупність інститутів, політик і факторів, що визначають продуктивність економіки в середньо- і довгостроковій перспективі.

Індекс представляє собою комбінацію соціально-економічної статистики й оцінок бізнесу. Всесвітнім економічним форумом проводяться регулярні опитування 14 000 топ-менеджерів, які дають свої оцінки різним показникам за 7-бальною шкалою.

Україна, за методологією ВЕФ, є класичним «середняком». Наша країна належить до економік, «орієнтованих на ефективність». Однак з урахуванням поточного обвального економічного спадання слід брати до уваги можливе погіршення оцінок розвитку економіки України та переходу її в категорію «базових економік». Іншими словами, сировинних придатків

Оцінки здійснюються за 12 складовими («колонами») конкурентоздатності, які в сукупності складаються з більш ніж ста показників, що робить цей індекс привабливим для аналітичних досліджень. Однією з таких «колон» є «технологічна готовність».

Україна, за методологією ВЕФ, є класичним «середняком». Наша країна належить до економік, «орієнтованих на ефективність». Однак з урахуванням поточного обвального економічного спадання слід брати до уваги можливе погіршення оцінок розвитку економіки України та переходу її в категорію «базових економік». Іншими словами, сировинних придатків.

Тим більше що рівень інвестицій у зношені основні фонди рік за роком стає все нижчою. За останні 14 років середньорічне відношення валового накопичення основного капіталу ВНОК до ВВП становило близько 21%, причому в останній рік впало нижче 15%. Тоді як у Китаї аналогічний показник за останні 30 років перевищував 35%, а в Індії тривалий час утримується на рівні не менше 30%.

Можна довго пишатися своїми попередніми досягненнями, але на них економіку нового технологічного укладу не збудуєш. А тому щосили варто домагатися припливу інвестицій у країну і вчитися на основі найкращих практик перетворень. На щастя, останні 25 років світової історії ними багаті. Є чому повчитися не тільки у Грузії та Сінгапуру, а й у Словаччини, В'єтнаму, Малайзії, Австралії, Польщі, Естонії, інших країн. Було б бажання, так само як і розуміння, що і навіщо ми робимо в сфері реформ.

Цей матеріал було підготовлено в рамках проекту «Успішна країна», який реалізується Київським міжнародним економічним форумом спільно з провідними ЗМІ України. Проект включає в себе серію публікацій і заходів щодо ключових питань реформування економіки, а також освіти та охорони здоров'я України. Мета проекту − сформувати єдине розуміння необхідних Україні реформ серед усіх учасників сторін: політиків, бізнесу, експертної спільноти, ЗМІ та громадян. Сайт проекту.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Успішна країна
Успішна країна: на чому полетимо в майбутнє
П’ять технологій, здатних змінити життя людства в найближчі десятиліття
Директор представництва Intel в Україні: «Потрібно створювати всі умови для появи тут продуктів. Байдуже – яких»
Дмитро Калита – про те, яким буде світ через 10–20 років і яке місце в цьому світі має по праву зайняти Україна
Успішна країна: піар чиновників у форматі 3G
Що означає для української економіки запуск зв’язку третього покоління
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 2
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Panchenko Viktor
Panchenko Viktor — 27.09.2015, 11:22

Нужно начинать с того,чего у нас в достаточном количестве.А это сельхозпродукция.Для того,чтобы селянам было куда сбывать продукцию необходимо строить предприятия по переработке,обладающие новейшими технологиями и оборудованием.Отсутствие таковых очень сильно тормозит развитие сельского хозяйства,потому что для фермера одной из главных проблем-это сбыт его продукции.Нашему правительству нужно признать сельское хозяйство как базовую отрасль для поднятия всей экономики страны.Строительная индустрия,машиностроение,транспор т,лёгкая промышленность и пр. сразу же оживут если аграрии начнут развитие.

Alex Al
Alex Al — 23.09.2015, 11:19

Да какая еще технологическая неготовность? В ГОЛОВАХ у нас неготовность.
Неготовность у государства в голове менять старый уклад. Реализовывать реформы, а не замыливать кредиторам глаза. Бороться с коррупцией. Бороться с непреодолимой бюрократией. Развивать государство. В ГОЛОВАХ НЕГОТОВНОСТЬ.

А не будет этого - не будет никаких инвестиций, ВНОКов, не будет ничерта и не поможет никакое технологическое развитие. Да и не будет этого развития - в конце концов все перестанут давать "в долг" деньги нашим ворам и брехунам.

Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів