СпецпроектДиректор представництва Intel в Україні: «Потрібно створювати всі умови для появи тут продуктів. Байдуже – яких»

Дмитро Калита – про те, яким буде світ через 10–20 років і яке місце в цьому світі має по праву зайняти Україна

Forbes пропонує своїм читачам серію публікацій, підготовлених за матеріалами проекту «Успішна країна». Із численних дослідницьких робіт цього проекту Київського міжнародного економічного форуму ми вибрали ті, які присвячено технологічній готовності.

Інформаційні технології розвиваються безперервно, постійно змінюючи життя навколо нас. Ще 15 років тому мобільний зв'язок був дорогою розвагою для найбільш «просунутих», а тепер у світі вже понад 3,5 млрд користувачів мобільних пристроїв. Більше того, поступово смартфони та планшети перебирають на себе функції гаманця, кінотеатру, робочого місця.

На які ще зміни чекати в найближчому майбутньому і чи зможе до них пристосуватися України, розповів директор українського представництва компанії Intel Дмитро Калита.

Директор представительства Intel в Украине: «Нужно создавать все условия для появления здесь продуктов. Без разницы – каких»
Фото: з особистого архіву

– Щоб уявити майбутнє, згадаймо спочатку минуле. Які технології, на вашу думку, задавали тренд останнього десятиліття?

– По-перше, це мобільні технології: у вас смартфон у руках, у мене – теж. По-друге, за десять років ми сильно просунулися в бік персоналізації. У нас індивідуальні ґаджети, персональне робоче середовище зі своїми налаштуваннями.

Персональні мобільні пристрої увійшли в наше життя – і світ перемістився з великих на малі екрани. Узагалі за цей час відбулося впровадження інформаційних дисплеїв у побут людей. Ми не просто дивимося відео в кафе чи аеропорті, а отримуємо дані.

Дуже серйозно змінилися обчислення – це, власне, те, над чим ми в Intel працюємо. Мікроелектроніка зробила величезний крок уперед.

– Є думка, що розроблення мікроелектроніки в певному сенсі «зайшло у глухий кут»: уже є нанопроцесори, і меншими вони стати не можуть. Чи означає це, що науково-технічна революція буде в тих сферах, де до вершини ще далеко (наприклад польоти в далекий космос, біотехнології, генна інженерія)?

– Уже тридцять років так кажуть... Справді, є фізична межа, за яку наноелектроніці дуже важко розвиватися. Але, скажімо так, технічні перспективи зменшення її розмірів простягаються ще на десяток років. Що буде далі – подивимося. Найімовірніше, використовуватимуть нові матеріали і принципово інші будівельні блоки, з яких можна робити обчислювачі. Варіантів багато. Раніше, наприклад, уся мікроелектроніка була двовимірною, а сьогодні впроваджують тривимірні транзистори.

– Які ще з наявних розроблень, на вашу думку, «вистрілять» у майбутньому?

– Нині ми бачимо, як усе стає «розумним». З'являється більше можливостей для оброблення інформації та вибудовування логіки. У наше життя приходять технології «розумних» речей, інтернет-речей (Internet Of Things, IoT). Наприклад, ми з вами сидимо за столом, і це – просто стіл. Але технології вже дають змогу зробити поверхню цього столу інтерактивною, щоб під час інтерв'ю можна було обмінюватися даними і візуалізувати те, про що ми говоримо.

Ми з вами сидимо за столом, і це – просто стіл. Але технології вже дають змогу зробити поверхню цього столу інтерактивною, щоб під час інтерв'ю можна було обмінюватися даними і візуалізувати те, про що ми говоримо

Ще один тренд, який набуде популярності в майбутньому, – це загальне використання контролерів і датчиків у житті та побуті. Від звичайного домашнього й офісного застосування (коли, скажімо, людина заходить у будинок – і там вмикається світло) до промислового (наприклад, зберігання й оброблення газу в автоматизованих сховищах). Можна проводити всю логістику, закупівлі, доставку в автоматичному чи напівавтоматичному режимі тільки завдяки засобам промислової автоматизації.

У майбутньому ми очікуємо на розвиток усього, що пов'язано з концепцією великих даних (bigdata). Дані рухають бізнесом. Їхньому опрацюванню приділятимуть дедалі більше уваги.

Також неминучий розвиток технологій розпізнавання (perceptual computing), які змінюють інтерфейс між користувачем і комп'ютером. Коли потужності комп'ютерів зростуть, а програмне забезпечення вдосконалиться, ми швидко навчимося розпізнавати будь-яку мову чи предмет.

– Коли це буде? Адже найбільші високотехнологічні компанії давно цікавляться цією сферою. Зокрема, Google купила українську компанію Viewdle, яка працювала у галузі «комп'ютерного зору».

– Ми до цього йдемо крок за кроком. Можна стверджувати, що вже сьогодні технології розпізнавання вміють вирішувати конкретні завдання. Наприклад, розпізнавати 3D-моделі. Комп'ютер (обчислювач) має зір, дуже схожий на наш. За допомогою декількох камер він миттєво формує тривимірну модель предмета, яку потім можна використовувати.

Чи було це реально десять років тому? Окремі приклади були, але масовий розвиток стримувався, тому що ці камери не можна було вмістити у смартфон. А тепер це вже можливо. Ми перебуваємо на етапі активного впровадження цієї та багатьох інших технологій. Скільки часу це потребуватиме, залежить від економічних, виробничих і технологічних передумов. Зазвичай це займає 10–15 років.

Але я можу сказати, що питання perceptual computing, як і 3D, дуже серйозно розглядають усі найбільші гравці ринку. І хоч ажіотаж навколо 3D-телебачення спав, через кілька років він може повернутися. Просто в іншому вигляді.

– Схожа ситуація була з першими сенсорними телефонами. Комунікатори, керувати якими потрібно було за допомогою стилуса, були ще до iPhone. Але тільки після появи тачскріна, що реагує на дотик пальців, смартфон став масовим. Можливо, проблема 3D-телебачення в тому, що для його перегляду все ще потрібні окуляри?

– 3D без окулярів може справити зовсім інший ефект. Людям реально цікаві нові інтерфейси, якщо вони спрощують їхнє життя. Якщо налагодити 3D-спілкування, то під час розмови через інтернет ми зможемо бачити співрозмовника так, як бачили б його своїми очима. Це шлях 3D на масовий ринок.

Сьогодні в нас є відеодзвінки, повсюдно використовують Skype. Але ще десять років тому технології відеозв'язку були недосконалими, їх не застосовували масово. За десятиліття вдалося вирішити безліч питань з алгоритмами, використанням каналів зв'язку, зросла швидкість інтернету (зокрема мобільного).

Так от, ми нині перебуваємо на етапі, коли вже є щось, і воно має перейти від дослідно-конструкторського використання до масового впровадження. Це стосується інтернету речей, переносної електроніки – не тому що ми хочемо бути постійно підключеними до мережі чи вбудувати чип у голову. Натільна електроніка, різноманітні датчики стану – це ключ до поліпшення життя та здоров'я кожної конкретної людини. Вона показує, скільки людина рухається, а це розв’язання питання гіподинамії. Вона відкриває можливості для превентивної медицини, коли ми не лікуємо наслідки, а заздалегідь попереджаємо, що в людині щось може поламатися, і запобігаємо цьому.

Директор представительства Intel в Украине: «Нужно создавать все условия для появления здесь продуктов. Без разницы – каких»
Фото overclockers.ua

– А що ви думаєте про симбіоз натільної електроніки, технологій віртуальної та доповненої реальності? У фантастичних книжках і фільмах люди майбутнього буквально «живуть» у віртуальному світі. Але експеримент Google з випуску окулярів Google Glass показав, що технологія ще «сира»...

– Безперечно, майбутнє є в кожної з цих технологій. Тут інше питання: в якому вигляді люди користуватимуться ними? Найімовірніше, на масовому ринку і віртуальна, і доповнена реальність знайдуть застосування у сфері розваг. Наприклад, як цікаво було б провести на вулиці, у реальному світі, полювання на щось віртуальне (квести).

На бізнес-ринку вже є безліч застосувань віртуальної реальності, які просто не можна ігнорувати. І навіть не обов'язково надягати на голову шолом. Це екрани, тренажери пілотів, автосимулятори. Це «віртуальні приміряльні» в торговельних центрах, які також дають змогу аналізувати поведінкові моделі покупців.

У будь-якому разі рішення у сфері доповненої та віртуальної реальності – це буде дуже цікавий ринок.

– Які професії вже з'явилися і ще з'являться завдяки розвитку інформаційних технологій?

– Якщо говорити про суто технічні спеціальності, то для країн СНД новою професією став CIO (Chief Information Officer). Хоча у світі вона відома давно. CIO – це найголовніша людина в компанії з упровадження інформаційних технологій. Потреба в таких фахівцях зростатиме й надалі.

З упровадженням інформаційних технологій підвищується цінність даних як таких. Бізнесу потрібно знати, з яких даних (своїх чи клієнтів) і як можна дістати користь. Той, хто відповідає за безпеку даних і роботу з даними, – дуже важлива людина в будь-якій компанії

Також матимуть попит професії, пов'язані з безпекою – фізичною та кібер. Тут мова йде не тільки про зловмисників, які одержують доступ до ваших даних, а й про людський фактор. Неправильне використання технологій несе ризики для безпеки.

Узагалі з упровадженням інформаційних технологій підвищується цінність даних як таких. Бізнесу потрібно знати, з яких даних (своїх чи клієнтів) і як можна дістати користь. Той, хто відповідає за безпеку даних і роботу з даними, – дуже важлива людина в будь-якій компанії.

– Унаслідок автоматизації процесів у компаніях зменшується потреба в персоналі. Чи не стане це запорукою проблеми тотального безробіття?

– Відповідь на це запитання потрібно шукати в минулому. Подивімося на розвиток сільського господарства, починаючи з XVI–XVII століть. Ефективність сільського господарства відтоді сильно зросла, ним почало займатися у світі відносно мало людей. Хіба ці люди загубилися, зникли? Ні. З'являються нові робочі місця. Ринок знаходить для цих людей застосування.

Ще один приклад – телебачення. Сьогодні телеканал можна зробити на одному сервері. Але це не означає, що зменшилася кількість людей, зайнятих у виробництві ТВ-контенту. Ще одна зі сфер, де люди матимуть великий попит, – це освіта. Треба буде створювати новий освітній контент, а це не просто книжку написати, потрібен буде інтерактивний підручник, що дає змогу швидко засвоїти знання.

Не можна сказати, що в майбутньому технології замінять людей – і на цьому все закінчиться. Все одно людську працю цінуватимуть. Просто людині доведеться усвідомити, коли прийде перехідний момент, і перебудуватися: «Напевно, я вже не потрібен як тесляр, але можу стати кимось ще».

Це одна з причин, чому в майбутньому такою важливою буде освіта. Потрібно бути з дитинства психологічно готовим до того, що робота – це не щось одне, до чого ти прив'язаний. Це постійні зміни.

– Яке місце в економіці майбутнього може посісти Україна? Можливо, на якісь сфери варто звернути більше уваги вже зараз?

– Скажімо чесно: Україна не має технологічної переваги перед іншими країнами в жодній із сфер. Дорогих природних ресурсів (нафти, газу, золота) у нас теж особливо немає. А що ж є? Є люди, є знання. А цінність людського ресурсу і знань у майбутньому тільки зростатиме.

Чи буде в майбутньому попит на просто послуги програмування для решти світу? Напевно, ще якийсь час буде. Але цю нішу, найімовірніше, займуть китайці, яких просто більше.

Сьогодні багато хто працює у нас у країні, але розвиває майбутнє інших держав. Якщо ми хочемо розвивати майбутнє цієї країни, потрібно створювати всі умови для появи тут продуктів. Не важливо – яких: від продуктів харчування до високотехнологічних мікропристроїв. Не обов'язково тут ці продукти виробляти. Але тут мають продукуватися знання, які дадуть змогу потім цей продукт продавати на внутрішній та зовнішні ринки.

Якщо ми працюватимемо із сировиною, транзитом чогось, то, напевно, якийсь час протягнемо. Треба тільки розуміти, що Україна живе в умовах глобальної конкуренції, ми конкуруємо з усім світом. Тому продукт, який створюється всередині країни, має бути глобально конкурентоспроможним.

Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
Успішна країна
Успішна країна: на чому полетимо в майбутнє
П’ять технологій, здатних змінити життя людства в найближчі десятиліття
Успішна країна: піар чиновників у форматі 3G
Що означає для української економіки запуск зв’язку третього покоління
Успішна країна: ривок третього покоління
Електронний уряд і 3G допоможуть Україні стати більш технологічно готовою та інноваційною, а отже – конкурентоздатною
Усі матеріали розділу
FORBES У СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ
Коментарів 0
Увійдіть, щоб опублікувати коментар
Вибір редактора
Приватне і відверте: 5 книг грудня
Приватне і відверте: 5 книг грудня
На які новинки художньої літератури варто звернути увагу цього місяця
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Як ізраїльська армія стала «кузнею стартапів»
Колишні бійці загадкової ізраїльської служби кіберрозвідки – Підрозділ 8200 – створили приблизно 1000 нових IT-компаній. Саме їм Ізраїль багато в чому зобов’язаний іміджем «нації стартапів»
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
Ходіння по колу: як у Мінфіні переписують Податковий кодекс
І чому депутати наполягають на проведенні разового декларування
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Олігархи під підозрою: кому потрібен Архів клептократії та чому до нього потрапили тільки «обрані»
Українські публічні персони готові оскаржувати дані, опубліковані в Архіві
Зараз на головній
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Технічні роботи на сайті Forbes Україна
Випуск матеріалів на сайті тимчасово припинено
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Олександр Шлапак: «Судитися з великими боржниками банку безглуздо, оскільки ці борги не мають забезпечення»
Глава ПриватБанку - про повернення боргів колишніх акціонерів, розвиток банку та перспективи кримських вкладників
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Найтемніший час перед світанком: як подолати кризу в компанії
Які завдання ляжуть на плечі команди, а які ─ безпосередньо на власника
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Колектори і юрособи: з бізнесом не церемоняться
Чим відрізняється поведінка колекторських структур стосовно боржників-фізосіб і бізнесменів